Всяка година зоопарковете в Европа убиват между 3000 и 5000 здрави животни, включително лъвове, мечки, жирафи, слонове и маймуни, за да се отърват от ненужни питомци, такива, за които няма място, или които, като жирафчето Мариус в Дания, може да се чифтосат със свои роднини. За шокиращите практики в зоопарковете разказва „Индипендънт”.
Темата за евтаназията на животните в зоопарковете стана актуална, след като 18-месечното здраво жирафче Мариус в копенхагенския зоопарк беше убито и дадено за храна на хищниците. Оказа се, че това е честа практика в много от зоологическите градини. През последните години 22 зебри, четири хипопотама, два орикса (вид антилопи), няколко десетки маймуни, всички в перфектно здраве, са били умъртвени. През 2010 г. пък няколко гледачи от зоопарка в германския град Магдебург бяха разследвани за смъртта на три тигърчета.
Според изпълнителния директор на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите Лесли Дики всяка година между 3000 и 5000 животни са евтаназирани на Стария континент. Само неколкостотин от тях са едри бозайници, като жирафи, мечки, зебри, лъвове и маймуни, уточнява Дики.
Реалният брой обаче може и да е по-висок, тъй като не всяка евтаназия се документира, признават директорът. По думите му някои животни, подобно на Мариус, биват убивани заради програма за развъждане, която не позволява смесването на гените на животни, които са в кръвна връзка. Целта е да се пази генетичното разнообразие на животните, живеещи в плен. Затова и питомците като Мариус са „абсолютно безполезни за всякакви бъдещи програми за размножаване”, посочва Дики. Той обаче не дава обяснение защо изобщо се допуска раждането на животни като Мариус, които са обречени да бъдат убити.
Директорът все пак се оправдава, че благодарение на тези програми и самите зоопаркове видове като златистия тамарин (вид маймуна) все още съществуват. Други видове пък имат стабилни популации в зоологическите градини за разлика от тези в природата.
Зоопарковете в Европа убиват 5000 здрави животни годишно
- 28.02.2014 | 10:40
- 2910