Изпращат Тачър с грандиозна погребална церемония (галерия)

Getty Images/Guliver
share

Церемониалното погребение, организирано днес за Маргарет Тачър, обещава да е грандиозно, макар да е една степен по-ниско от държавното погребение, с което бе изпратен други велик британски премиер на 20-ти век - Уинстън Чърчил, предаде Франс прес.

Около 700 военни от трите рода войски ще съпровождат тържествената процесия с тленните останки на Тачър. Тя ще бъде изпратена с 19 топовни гърмежа, а на службата в катедралата "Сейнт Пол" ще присъстват около 2000 гости, включително президентът Росен Плевнелиев.

Пищното погребение е наречено операция "Тру блу" ("Непоколебима преданост") - игра на думи и със синия цвят, който е символ на Консервативната партия и към който неизменно се придържаше и първата и единствена жена премиер в историята на Великобритания. Според лорд Тимъти Бел, говорител на Желязната лейди, тя е смятала, че да се организира държавно погребение за нея е неуместно и волята й е била зачетена. Държавното погребение включва тържествена военна процесия (каквато Маргарет Тачър всъщност ще има), както и всенародно поклонение пред тленните останки. Организирането на държавно погребение става след одобрение на парламента - гласуване, което вероятно би породило разногласия в случая с Тачър, чието наследство продължава да предизвиква разделение вм Обединеното кралство, 23 години след като тя си тръгна от "Даунинг стрийт".

През 1965 г. около 300 000 души отдадоха последна почит пред ковчега на Чърчил на продължило три дни поклонение вм Голямата зала в Уестминстър. Този път обаче британците няма да могат да се наредят на опашка, за да се поклонят пред Тачър, чиято кончина на места предизвика изблици на радост. Но т.нар. церемониално погребение, с което тя ще бъде удостоена, няма да е по-малко пищно и тържествено. Както и Чърчил, Тачър ще бъде изпратена с военни почести. Ковчегът й, покрит с британския флаг, ще премине по улиците на Лондон върху оръдеен лафет от Първата световна война, теглен от шест черни коня.

Началото на траурната процесия ще бъде възвестено от фанфарите на Кралските военноморски сили. По време на шествието ще звучат погребални маршове от Шопен, Бетовен и Менделсон. На церемонията в катедралата "Сейнт Пол" са поканени 2000 гости, сред които представители на десетки държави. На нея ще присъства и кралицата - нещо, което се случва за първи път след погребението на Чърчил. На церемонията камбаните на Биг Бен няма да бият, което също не се е случвало от 1965 г. На религиозната церемония, на която ще присъстват всички живи бивши британски премиери, министър-председателят Дейвид Камерън ще прочете откъс от Евангелието на Йоан, спазвайки последната воля на Тачър, която не е искала политическа реч.

Внучката на Тачър Аманда също ще прочете откъс от Евангелието. По здравословни причини на погребението няма да присъстват последният президент на СССР - 82-годишният Михаил Горбачов, 87-годишният бивш германски канцлер Хелмут Кол и бившата първа дама на САЩ, 91-годишната вдовица на Роналд Рейгън - Нанси. Аржентина, което претърпя поражение от Великобритания във войната за Фолклендските (Малвинските) острови през 1982 г., няма да бъде представена на високо равнище. Британските власти поканиха посланичката на Аржентина в Лондон, но не и президентката Кристина Кирхнер.

Последните церемониални погребения във Великобритания бяха на принцеса Даяна през 1997 г. и на кралицата майка през 2002 г. Държавни погребения са били организирани за няколко велики представители на науката, военното дело или политиката като откривателя на закона за гравитацията Исак Нютон (погребан през 1727 г.), херцогът на Уелингтън, спечелил битката при Ватерло (1852 г.), или Уилям Гладстон (1898 г.), който е бил премиер четири пъти.

Водещи новини

Още новини