Стигнало се е дотук - домовете на хората да бълват повече вредни газове и частици от заводите за стомана и мините за добив на въглища. В Силезия, полската област с максимална концентрация на тежка промишленост, въздухът е натежал от дим.
Обичайните заподозрени са индустрията и автомобилите. Има защо. Те са причина за 30 до 40 процента от общото замърсяване. Останалата част обаче се пада на дима от стотиците хиляди домакинствата, които се отопляват с въглища.
Работя във въгледобивна мина и мога да купувам въглища с отстъпка. Не виждам никакъв смисъл да използвам екологично гориво или газ. Просто за мен няма смисъл, коментира миньорът Лукаш Лапа.
Всъщност има. И за Лукаш Лапа, и за неговите съседи. Всеки път, когато излязат на улицата или просто отворят прозорците на къщите си.
Въздухът е толкова замърсен, че хората дишат трудно. И дума не може да става за по-активна физическа дейност. Не можем да си позволим да се затичаме, нито дори да излезем на разходка. Не можем и да проветряваме жилищата си. Това е трагедия, смята Зжишлав Кучжма.
Немалко домакинства в Рибник, както и на други места в Силезия, започват да се отказват от въглищата и преминават на отопление с газ. Но това означава да направят лични финансови жертви, за да намалят замърсяването на въздуха. В някои къщи ползването на газ надува сметките с около 30 на сто в сравнение с варианта на въглища.
Избрахме отоплението с газ по екологични причини, но то не е толкова ефикасно за къщата, а разходите са огромни, заяви Хенрика Сташовиц.
Централната власт по принцип набляга на твърдението, че чистотата на въздуха е отговорност на местното управление. Но в особено замърсения случай със Силезия вече е разработена специална програма, разказва БНТ.
Националният фонд за околна среда обяви програма за намаляване на вредните емисии от домакинства чрез повишаване на енергийната ефективност и консумация на по-качествени горива, заяви Павел Микузек, говорител на Министерството на околната среда.
Макар че вдишването на по-чист въздух е сериозна причина за промяна на навиците във въгледобивните райони, финансовата страна си остава определяща. Тази е причината държавният план да бъде подплатен с 400 милиона злоти, които да осигурят прехода към по-чисти горива.