Имигранти бягат от Белгия

share

Белгия отчита в последните години повишаване на броя на имигрантите, които се съгласяват доброволно да се завърнат в страната си, след като са получили отказ на молбите си за предоставяне на убежище, пише в. "Либр Белжик".

През миналата година средно на месец по 500 чужденци, "които нямат бъдеще в Белгия", са се съгласявали да се завърнат у дома, допълва изданието. Процедурата предвижда още при пристигането на имигрантите - основно от държави извън Европа, те да бъдат информирани за процедурата на доброволното завръщане. Тази процедура предвижда след като те подадат документи за предоставянето на статут на бежанци, исканията им бъдат разгледани. Ако получат отказ, на чужденците се връчва заповед да напуснат Белгия и биват настанявани в лагери за изчакване. Там те имат един месец, в който да подготвят своето пътуване. Не са редки случаите, в които в този период на изчакване имигрантите "изчезват", особено ако предвидливо са внесли за разглеждане няколко молби. Ако решат да следват доброволната процедура, те получават по 50 евро за превоз до летището и 250 евро за еднопосочен самолетен билет (125 евро за малолетни и непълнолетни). В случай, че не предприемат доброволно завръщане, чужденците с отказан статут биват задържани и връщани принудително - най-често със специални полети, съпровождани от служители на правителствени организации.

През 2007 г. доброволно напусналите Белгия имигранти - с отказани молби за бежанци или незаконно пребивавали на белгийска територия, са били 2593, уточнява изданието. За 2011 г. бройката достига 3650, а в края на миналата година е била удвоена спрямо данните отпреди пет години. От януари до ноември 2012 г. Белгия е прибегнала 4800 пъти до принудително експулсиране.

Вестникът отбелязва, че програмата не засяга гражданите на 12-те новоприети в ЕС държави, както и на страните от Балканите, които пътуват без визи в Общността (Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия). През миналата година 2/3 от напусналите Белгия по посочените процедури са били хора, подали молби за убежище, а останалата 1/3 са били незоконно пребиваващи в кралството. Най-много сред напусналите или експулсираните остават гражданите на Бразилия, Русия, Ирак и държавите от Балканите.

През октомври Белгия, заедно с Люксембург, Франция, Германия, Австрия и Холандия, изпрати писмо до Европейската комисия, в което настояваше за спешното преразглеждане на безвизовия режим за граждани на балканските държави. Мотивът на подалите писмото бе, че граждани от този регион блокират техните системи за оценка на молби за статут на бежанци с постоянното внасяне на искания за предоставянето на този статут. Според предоставените от посочените държави от ЕС данни, почти всички подобни молби биват отхвърляни

Водещи новини

Още новини