"Вярвам, че приятелството между САЩ и Великобритания е от голямо значение за бъдещето на свободния свят", пише бившият британски премиер Маргарет Тачър в писмо до Роналд Рейгън, което видя за пръв път бял свят след разсекретяването на голям обем поверителни документи, предаде "Ройтерс".
Голяма част от 6000-те документа с печат "Секретно" и "Поверително" ще са истинско съкровище за студентите по история запалени да изровят неизвестни досега детайли около големите политически събития от 1982 г., заяви за "Ройтерс" специалистът по архиви от съвременната история Саймън Демиси. Според него тези документи дават уникален поглед върху личните емоции, през които е преминала първата и единствена жена министър-председател на Великобритания, когато решава да воюва с Аржентина. Великобритания затаи дъх, когато Тачър изпрати оперативна бойна група кораби в намиращите се под британско владение Фолклендски острови в отговор на военна кампания на Аржентина. Въпреки че загубиха няколко бойни кораба, британците успяха да си върнат островите в южната част на Атлантическия океан след 74 дни бойни действия, напомня агенцията.
В едно от досиетата Тачър открито нарича развоя на събитията преди аржентинската военна офанзива "най-ужасните в моя живот". Писмата й до Рейгън от същия период показват колко много е разчитала тя на американския президент и близките им делови отношения.
"Смятам, че Вие сте единственият човек, който може да разбере значимостта на това, което се опитвам да кажа", пише "Желязната лейди" в едно от писмата си до Рейгън, като добавя, че принципите на демокрацията, свободата и справедливостта са поставени под въпрос. "Наистина можете да чуете колко емоционално напрегната е била, колко изненадана е била. Думите й показва шока, който е изпитала, когато е трябвало да изпрати военни сили в другия край на света", каза за "Ройтерс" Демиси.
Държани в тайна в продължение на 30 години, досиетата разкриват политическите маневри на Тачър по време на събитията през 1982 г., включително и войната между Иран и Ирак, налагането на военна диктатура в Полша и нахлуването на Израел в Ливан. Тачър е очевидно по-скептично настроена към САЩ. "Те просто не могат да разберат какво недоволство предизвикват в Близкия изток", пише тя във вътрешен меморандум. Въпреки това част от разсекретените документи показват колко важна за Великобритания е била "тайната помощ", оказана от САЩ по време на кампанията във Фолклендите - разузнавателна информация, комуникационни средства и боеприпаси.
"Един ден всичко излиза наяве", коментира Демиси.