Френските власти се разгневиха заради корицата на последния брой на британското списание "Икономист", на която са изобразени няколко франзели, завързани с френското знаме, напомнящи на бомба. Заглавието е "Бомба със закъснител в сърцето на Европа".
Основният текст по темата изразява притеснения, че президентът социалист Франсоа Оланд не предлага достатъчно амбициозни реформи, което пък може да накара финансовите пазари да се обърнат срещу Франция и по този начин да застрашат бъдещето на еврото, пише "Дневник".
Министрите определиха статиите като едностранчиви. "Честно казано, "Икономист" никога не се е отличавал с чувството си за безпристрастност", заяви министърът на индустрията Арно Монтебур. "Това е "Шарли Ебдо" на Лондон", каза той, имайки предвид френския сатиричен седмичник, който се сблъска със сериозни критики през септември заради карикатурите на пророка Мохамед.
Правителството в Париж твърди, че материалът на "Икономист" не взима предвид корпоративните данъчни облекчения, обявени миналата седмица. Те представляват около шест процента намаление на разходите за труд – мярка, която може да стимулира създаването на работни места и да намали бюджетния дефицит.
Премиерът на Франция, Жан-Марк Еро, който пътува в четвъртък до Берлин, за да се срещне с канцлера Ангела Меркел и да обясни усилията на Франция за стимулиране на конкурентоспособността, също отхвърли внушенията на "Икономист". "Говорите за списание, което прибягва до крайности, за да продава. Мога да ви кажа, че Франция въобще не е впечатлена", каза Еро.
Редакторът за Европа в "Икономист", Джон Пийт, който е автор на темата, защити седмичното британско издание. "Идеята на тази корица и на текста е да окуражи Франция. Други страни като Гърция и Португалия проведоха много реформи. Във Франция случаят не е такъв", смята Пийт. Агенция "Reuters" пропомня, че кориците на два други броя на списанието също обвиниха Париж, че отрича икономическата реалност. Изданието нарече Оланд "по-скоро опасен" и подкрепи опонента му Никола Саркози.
Пийт е съгласен, че правителството се е захванало с проблема с конкурентоспособността, но добавя: "Сега те трябва да действат".