Американската армия тайно е изпратила група от над 150 плановици и други специалисти в Йордания, за да помогне на въоръжените сили там да се справят с потока от сирийски бежанци, да извърши подготовка, в случай че Сирия загуби контрол върху химическите си оръжия, и да бъде на позиция, ако конфликтът в Сирия се разрасне, пише в. "Ню Йорк таймс".
Мисията, ръководена от висш американски офицер, е разположена в йордански военен тренировъчен център северно от Аман. В момента усилията й са съсредоточени главно върху това да помага на властите да се справят с наброяващите около 180 000 сирийски бежанци, които сериозно изтощават ресурсите на Йордания, отбелязва изданието. Американски служители, запознати с операцията, казаха, че задачите на групата включват също така разработване на планове за изолиране на Йордания от размириците в Сирия и за избягване на сблъсъци, подобни на тези, които избухват в момента по границата между Сирия и Турция. Те заявиха, че е била обсъждана
идеята за установяване на буферна зона между Сирия и Йордания, която да бъде обезпечавана от йордански сили от сирийската страна на границата и подкрепяна политически и вероятно логистично от САЩ. Засега обаче буферната зона е само в кръга на евентуалностите, посочва вестникът.
Със задълбочаването на кризата в Сирия Вашингтон все повече се тревожи, че насилието може да се разпространи в региона. През последната седмица избухват престрелки на север по сирийско-турската граница, през която минават бунтовници. В Западна Сирия неотдавна имаше ожесточени боеве до границата с Ливан. На изток сирийското правителство губи контрола върху някои гранични пунктове, включително този до Ал Каим в Ирак.
Йордания, която е важен американски съюзник, също е засегната от боевете. Напоследък има стълкновения между сирийската армия и йорданските войски, охраняващи северната граница, където много жители имат връзки със Сирия. През август сирийски снаряд, паднал в йордански граничен град, рани 4-годишно момиче. Йордания се тревожи, че ако сраженията в Сирия се разраснат, това може да доведе до още по-голям приток на бежанци.
Йордания, която беше една от първите арабски страни, призовали за оттеглянето на сирийския президент Башар Асад, все повече се безпокои, че ислямски бойци, идващи, за да се присъединят към боевете в Сирия, биха могли да пресекат пропускливата граница между двете страни, отбелязва "Ню Йорк таймс".