Големият въпрос е - какво следва за Сирия след Асад? Как ключовите играчи от Вашингтон, Москва, Техеран и Анкара ще подходят към новата сирийска реалност. Кои са бунтовниците, които принудиха Башар Асад да пусне властта и в каква посока ще тласнат страната? Идва ли време за мир или точно обратното - задава се още по-голям хаос?
Пътят към властта в Сирия за Хаят Тахрир ал Шам е дълъг и методичен, стъпил на различни, понякога неочаквани, съюзи.
В продължение на години групировката и нейният лидер работят за изчистването на имиджа си, опитвайки се да убедят Запада, че не са заплаха за него. Твърдят, че техният проблем е режимът на Асад и подкрепящите го Иран и Русия.
Групировката е създадена като клон на "Ал Кайда" през 2011 г. Пет години по-късно лидерът ѝ Абу Мохамед ал Голани публично къса връзките с "Ал Кайда" и отказва да се подчини на ръководителя на "Ислямска държава" Абу Бакр ал Багдади. Вече привлякъл нови съюзници обявява завой от джихадистката идеология към революционни цели за освобождение на Сирия.
"Заради това, че международната общност, начело със Съединените щати и Русия, бомбардират и принуждават мюсюлманите да напускат домовете си под претекст, че сме свързани с "Ал Кайда", решихме да спрем да използваме досегашното си име и да се трансформираме в нова група, която няма нищо общо с други външни организации", заяви Абу Мохамед ал Голани, бунтовнически лидер, цитиран от БНТ.
Умело маневрира между екстремистките организации, елиминирайки бившите си съюзници, като паралелно изгражда връзки с различни етнически групи в Сирия, като кюрдите и друзите. Голани се представя като защитник на религиозните и етническите малцинства в страната, отправя призиви за религиозна толерантност и плурализъм.
Дава интервюта за западни медии, в които твърди, че групировката не води война срещу САЩ или Европа и никога не го е искала. Една от последните му публични прояви беше, за да обяви, че град Хомс е паднал.
"Това е исторически момент, който ще покаже разликата между доброто и злото", допълни Абу Мохамед ал Голани, бунтовнически лидер.
При офанзивата си през последните дни Хаят Тахрир ал Шам получи подкрепа от Турция в Алепо чрез обединението на бунтовническите групировки, на които Анкара предоставя помощ.
Турция има интерес да се освободи от намиращите си на нейна територия милиони сирийски бежанци, но засега не е ясно дали ще толерира крехкия съюз между групировката и кюрдите.
По отношение на Иран Сирия е важна за подкрепата за Хизбула - Техеран е инвестирал в десетки военни бази и други съоръжения за тази цел. За Русия падането на Асад означава отразяване на достъпа до руските военни бази в Сирия.
"Иран и Русия са отслабени, защото Асад беше основният им съюзник от десетилетия. Интересът на Русия е да запази позициите си в сърцето на Близкия изток и затова двете руски бази там са много важни. Предполагам, че Русия е отворена за преговори с Голани, с Турция, за да запази ролята си в Сирия. За Иран е по-сложно, защото Техеран е ос на съпротивата в Близкия изток и загубата на Дамаск е тежък удар", коментира Андре Банкс, експерт по Сирия.
Драматичното падане на властта в Сирия изненада арабските столици. А динамичното развитие на събитията засили тревогите от нова вълна на нестабилност не само в страната, но и в региона. Засега едно е сигурно - лидерът на сирийските бунтовници Абу Мохамед ал Голани е силният на деня в Сирия.