Палестинците призоваха Общото събрание на ООН да гласува за резолюция, призоваваща за изтеглянето на Израел от окупираните територии до 12 месеца, предадоха ДПА и Франс прес, цитирани от БТА.
Това предизвика гнева на Израел, който я определи като маскарад.
"Моля, застанете на правилната страна на историята, страната на международното право, на свободата, на мира. Алтернативата е това, на което ставате свидетели всеки ден на телевизионните си екрани, и това, което палестинският народ понася на гърба си", заяви в Ню Йорк палестинският представител в ООН Рияд Мансур.
Палестинската резолюция има за цел да засили натиска върху Израел да се изтегли от окупираните територии чрез Общото събрание на ООН.
Редица държави поискаха провеждането на сесията на най-големия орган на ООН, която започна вчера. Проекторезолюцията има за цел да наложи консултативно становище на висшия съд на ООН по близкоизточния конфликт, като се очаква гласуването да се проведе днес.
Израелският посланик Дани Данон остро разкритикува палестинската инициатива, определяйки я като "маскарад". След опустошителната терористична атака на палестинското ислямистко движение "Хамас" на 7 октомври миналата година международната общност не е осъдила терора в нито една резолюция, подчерта той.
"Вместо това се събираме тук, за да гледаме цирка на палестинците в ООН - цирк, в който злото е праведно, войната е мир, убийството е оправдано, а терорът се аплодира", добави посланикът.
"Как се осмелявате да продължите тази традиция да приемате едностранчиви резолюции срещу Израел, без дори да се замислите какво е преживял израелският народ?"
Текстът се позовава на консултативно становище Международния съд (МС) в Хага, който през юли заяви, че окупацията на палестинските територии е незаконна и трябва да бъде прекратена възможно най-скоро. Израел пренебрегна това становище.
Израел пое контрола над Западния бряг, ивицата Газа и Източен Йерусалим по време на Шестдневната война през 1967 г. Палестинците искат тези територии да бъдат включени в собствената им държава, която трябва да съществува успоредно с Израел и която повечето държави по света, включително Германия, подкрепят и до днес.
През 2005 г. Израел се изтегля от ивицата Газа, но продължава да контролира границите на анклава по суша, въздух и море.