Грузинският парламент одобри на първо четене пакет законопроекти, съдържащи радикални ограничения на правата на ЛГБТ общността, включително забрана на "пропагандата" на еднополовите връзки и на операциите за смяна на пола, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Пакетът, предложен от управляващата партия "Грузинска мечта", би могъл да забрани провеждането на гей паради и публичното показване флага с дъгата на ЛГБТ общността. Той трябва да бъде одобрен на още две четения, преди да се превърне в действащ закон.
Председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили каза по-рано този месец, че депутатите ще гласуват законопроектите на второ и трето четене едва по време на есенната парламентарна сесия - непосредствено преди парламентарните избори, насрочени за 26 октомври.
Той посочи, че те са необходими, за да се контролира "ЛГБТ пропагандата", която според него "променя традиционните отношения".
Законите също така ще забранят на нехетеросексуални хора да осиновяват деца и ще попречат на хората да променят пола си в документите за самоличност. Няма да се разрешават и публични събрания, на които се популяризират еднополовите връзки.
Ако текстовете бъдат приети "ЛГБТ пропагандата" в образователната система ще бъде забранена, а телевизионните оператори няма да имат право да показват интимни сцени между представители на един и същи пол.
Правата на ЛГБТ общността са противоречиви в дълбоко религиозната Грузия, където Православната църква се радва на голямо обществено уважение.
Проучванията на общественото мнение показват широко разпространено неодобрение на еднополовите връзки, а ежегодното шествие „Прайд“ в Тбилиси неведнъж е било подлагано на физически нападения от страна на консервативни протестиращи. Конституцията на Грузия забранява еднополовите бракове.
Гиорги Табагари, основател на "Тбилиси прайд", каза, че пакетът закони ще направи "непоносим" живота на ЛГБТ хората в Грузия. "Бъдещето на хомосексуалните хора в Грузия изглежда доста мрачно, ако анти-ЛГБТ законопроектите бъдат приети", добави той.
Гласуването беше проведено на фона на политическо напрежение в южнокавказката страна след поредица от огромни протести срещу закона за "чуждестранните агенти", който беше приет по-рано този месец.
Предложените мерки вероятно ще подхранят опасенията на Европейския съюз и САЩ относно политическата посока на Грузия, след като те разкритикуваха закона за чуждестранните агенти, който според критиците е вдъхновен от Русия и е репресивен.
Миналата седмица посланикът на Европейския съюз в Грузия заяви, че процесът на присъединяване на страната към блока на практика е бил спрян от законодателството в парламента.
Традиционно прозападно настроена от момента на обявяването на независимостта след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., Грузия напоследък се стреми да възстанови връзките си с Русия, която наложи свои собствени ограничения на правата на ЛГБТ общността.
Грузинското правителство посочи, че законът за чуждестранните агенти е необходим за борба с "псевдолибералните" ценности, налагани от чужденци, и за насърчаване на грузинския суверенитет.
Опозиционните партии, повечето от които бойкотират парламента, определиха анти-ЛГБТ законопроектите като опит на "Грузинска мечта" да привлече консервативно настроените избиратели преди вота през есента.