Тежки кадри след удара по палатков лагер в Рафах разгневиха света. В социалните мрежи се разпространяват видеоклипове от свидетели на място, както и от информационни агенции, които показват трагедията на палестинците. Междувременно стана ясно, че бежанският лагер е ударен с американско оръжие, но според Съединените щати това не прекрачвало червените линии. Най-малко 45 души са били убити, а други над 200 ранени при пожар, който избухна след удар на израелската армия в покрайнините на Рафах. Повечето от пострадалите са жени и деца, твърдят от местното здравно министерство, което е под контрола на „Хамас“.
Кадри, разпространени от CNN и агенция Ройтерс показват огромни части от бежанския лагер, обхванати от пламъци. Мъже, жени и деца се опитват да намерят укритие от атаката. Виждат се също обгорели тела на деца, които спасителите вадят от останките. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че атаката срещу Рафах ще продължи. Там в момента живеят 1,3 милиона палестински бежанци от други населени места в ивицата Газа. Атаката беше осъдена от международни организации, ООН и обществото.
В социалните мрежи, включително и в българските, изключително популярен е хаштагът All Eyes on Rafah.
Международните агенции разпространиха информация, че към Рафах са насочени израелски танкове, което е нова фаза в офанзивата на Израел.
Журналисти от CNN установиха по анализ на видеоклипове и данни, че атаката по палатковия лагер в Рафах е извършена с американско оръжие. По останките те разпознават опашката на щатската бомба GBU-39. Данните се потвърждават и от анализи на оръжейни експерти. Ракетата GBU-39 се произвежда от компанията „Боинг“ и е с висока точност, „създадена така, че да атакува стратегически важни цели“. Серийните номера върху останките от ракети също съвпадат с тези на производителя на GBU-39.
От Пентагона коментираха за CNN, че не знаят с точност какви ракети са използвани за удара, отбелязва bTV.
Съединените щати са дългогодишен снабдител на Израел с оръжия. Преди месец президентът Джо Байдън подписа нова помощ за държавата в размер на 26 млрд. долара – 15 млрд. за военните цели на израелската армия, 9 млрд. за хуманитарна помощ в Газа и 2,4 млрд. за регионални операции на американската армия.
Израелският премиер определи случилото се в Рафа като „трагичен инцидент“, но обеща, че военната операция ще продължи.
Белият дом не вижда проблем
Говорителят на администрацията на Джо Байдън Джон Кърби заяви, че Щатите не вярват Израел да е започнал пълномащабна инвазия на Рафах. Той определи атаката срещу бежанския лагер като трагичен и ужасяващ и уточни, че Щатите внимателно наблюдават какво се случва в Газа.
На въпрос дали тази атака ще промени по някакъв начин партньорството между Израел и САЩ, Кърби отговори, че „за момента не се обсъжда подобен план“.
Не подкрепяме и няма да подкрепим голяма наземна операция в Рафах. Президентът Байдън заяви, че ако това се случи, тогава ще има промени във взаимоотношенията. За момента не виждаме това да се случва, каза той.
Припомняме, че в интервю за CNN от 8 май президентът Джо Байдън заяви, че Бенямин Нетаняху е наясно, че „влезе ли Израел в Рафах, Щатите повече няма да доставят оръжия на армията“. Тогава Байдън заяви, че САЩ нямат данни да са засегнати цивилни и гъсто населени райони.
Сега Байдън е изправен пред още по-ожесточена критика от своите опоненти.
Критики има дори от Египет и Катар. Според тях атаката е част от политиката на Израел да направи ивицата Газа необитаема. Катар определи случилото се като „опасно нарушаване на международните закони“. Йордания обвини Израел в „продължителни военни престъпления“, а турският президент Реджеп Ердоган се зарече „да държи тези варвари и убийци отговорни за действията им“.