След като съюзникът "Хамас" беше атакуван в Газа, през февруари лидерът на иранските сили "Кудс" посети Бейрут, за да обсъди евентуалния риск, ако Израел се насочи и към ливанската групировка "Хизбула" - офанзива, която може сериозно да навреди на основния регионален партньор на Техеран, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на седем източници.
В ливанската столица ръководителят на "Кудс" Есмаил Каани се срещна с лидера на "Хизбула" Сайед Хасан Насрала. Това е поне третата им среща след смъртоносните атаки на "Хамас" на 7 октомври срещу Южен Израел и опустошителната ответна атака на Израел срещу Газа.
Разговорът се обърна към възможността за пълна израелска офанзива на север, и в Ливан, разкриха източниците. Освен че ще навреди на шиитската ислямистка групировка, подобна ескалация може да притисне Иран да реагира по-силно, отколкото от 7 октомври досега, предположиха трима от източниците - иранци от вътрешния кръг на властта.
През последните пет месеца "Хизбула" - заклет враг на Израел, показа подкрепа за "Хамас" под формата на атаки с ракети, изстреляни през северната граница на Израел.
На срещата, за която не беше съобщено по-рано, Насрала увери Каани, че не иска Иран да бъде въвлечен във война с Израел или Съединените щати и заяви, че "Хизбула" ще се бие сама, разкриха всички източници.
"Това е нашата борба", подчерта Насрала на Каани.
Пресметнати така, че да се избегне голяма ескалация, сблъсъците в Ливан все пак прогониха десетки хиляди хора от домовете им от двете страни на границата. Израелските удари причиниха смъртта на над 200 бойци на "Хизбула" и около 50 цивилни в Ливан, а атаките от Ливан в Израел убиха дузина израелски войници и шестима цивилни.
През последните дни контраударите на Израел се увеличиха по интензивност и обхват, което засили опасенията, че насилието може да излезе извън контрол.
В неделя израелският министър на отбраната Йоав Галант обяви, че страната му планира да увеличи атаките, за да премахне решително бойците на "Хизбула" от границата в случай на прекратяване на огъня в Газа, въпреки че остави вратата отворена за дипломация.
През 2006 г. Израел води кратка, но интензивна въздушна и сухопътна война с "Хизбула", която беше опустошителна за Ливан.
По-рано израелски източници по сигурността поясниха, че Израел не се стреми към разпространение на враждебни действия, но добавиха, че страната е готова да се бие на нови фронтове, ако е необходимо. Цялостната война на северната му граница ще разтегне военните ресурси на Израел.
Техеран и "Хизбула" осъзнават сериозните опасности от по-широка война в Ливан, включително опасността, която може да се разпространи и да доведе до удари по ядрените инсталации на Иран, посочиха двама от източниците.
САЩ посочват Иран като държава спонсор на тероризма и от години се опитват да овладеят ядрената му програма. Израел отдавна смята Иран за екзистенциална заплаха. На свой ред Иран отрича да разработва ядрено оръжие.
Срещата в Бейрут подчертава напрежението върху стратегията на Иран за избягване на голяма ескалация в региона, като същевременно проектира сила и подкрепа за Газа в Близкия изток чрез съюзнически въоръжени групировки в Ирак, Сирия и Йемен, отбелязаха анализатори.
Каани и Насрала "искат допълнително да изолират Иран от последствията от подкрепата на редица прокси дейци в целия Близък изток", заяви Джон Алтерман от Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон. "Вероятно защото преценяват, че възможността за военни действия в Ливан расте, а не намалява".