Израел е нанесъл голям брой въздушни удари срещу Ивицата Газа. По суша, израелските части продължават да разцепват анклава на северна и южна част. Съобщава се за сражения в различни части на палестинската територия. Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че е готов на "малки тактически паузи".
Кратка пауза, дори само за няколко часа, за да бъде доставена хуманитарна помощ или да бъдат изведени заложниците. Вариант, на който е готов израелският премиер.
"Що се отнася да малки тактически паузи - час тук, час там, ще проверим обстоятелствата, за да ги въведем. Но общо прекратяване на огъня в Газа, без освобождаването на заложници, няма да има", заяви премиерът на Израел Бенямин Нетаняху, предава БНТ.
Прекратяването на огъня, за разлика от хуманитарните паузи изисква примирие за много по-дълъг период от време. Като много често целта е да започне диалог между враждуващите страни.
"Не се заблуждавайте, това не е поредният епизод на насилие между израелци и палестинци. Това е момент на формиране на парадигма. Дори примирието да настъпи утре, хората няма да променят възгледите си", каза преподавателят в Университета в Мериленд Шибли Телхами.Съединените щати са "за" хуманитарна пауза, но на този етап не и за примирие. Според Великобритания, Канада и Европейския съюз прекратяването на огъня би било от полза за Хамас, която е обявена за терористична организация от западните държави. Генералният секретар на ООН, обаче, отново се обяви за незабавно примирие. Антонио Гутериш сравни ситуацията в Ивицата с "гробница". По данни на палестинските власти загиналите в Ивицата Газа вече са над 10 хиляди.
"Готови ли са, обаче, Израел да превърнат всички жители на Газа в бежанци? Дори и да унищожат цялата инфраструктура на Хамас, какво ще правят с хората, които ще станат бойци", добави Шибли Телхами.
В интервю за "Ей Би Си нюз" израелският премиер беше попитан кой трябва да управлява Ивицата Газа след конфликта.
"За неопределен период от време Израел ще има цялостната отговорност за сигурността, защото видяхме какво се случва когато нямаме тази отговорност", уточни Бенямин Нетаняху.
Какво ще се случи в Ивицата Газа когато сраженията спрат - темата се обсъжда и неофициално в ООН.
"Очевидно има притеснения , но засега не сме на този етап", заяви американският постоянен представител в световната организация.