Гласуваха спорната съдебна реформа в Израел

Getty Images
share

Напрежение и безредици в Израел заради ключовия вот за съдебната реформа. Опозицията напусна залата и управляващите гласуваха с 64 гласа за, без нито един против. Много израелци и чуждестранни експерти смятат, че реформата нарушава баланса на властите и създава опасност от авторитаризъм.

Протестите и безредиците пред парламента със сигурност няма да са последните. Голяма част от израелците са настроени крайно срещу реформата. Над 150 големи компании, банки и магазини обявиха стачка в понеделник. Хиляди граждани плашат, че ще спрат да плащат данъци.

Синдикатите готвят масова стачка. В страната има почти пълно разделение заради предложеното от кабинета на Бенямин Нетаняху ограничаване на правомощията на Върховния съд.

"Биби иска да постави съдиите под своя власт, за да се спаси от обвиненията", заяви Галит Хермони, противничка на съдебната реформа.

Премиерът Нетяняху е обвиняем в дело за корупция и много хора смятат, че атакува съда, за да спаси себе си. Но проблемът е много по-широк от това. Крайнодесните, религиозни съюзници на Нетаняху искат съдебната реформа по други причини. За да разширят незаконните еврейски поселения на Западния бряг и да изключат религиозните младежи от военна служба. А Върховния съд е единствената институция в Израел, която има контрол над правителството.

"Аз идвам от Аржентина. Там имахме диктатура. Няма да позволим на тези хора, с тяхното месианско правителство, да ни отнемат свободата, справедливостта и демокрацията", подчерта Марион Коднер, противничка на реформата.

А този многохиляден митинг е в подкрепа на реформата на Нетаняху. Много израелци смятат, че протестиращите са тези, които действат недемократично и се опитват да наложат мнението си над мнозинството.

Парламентът на Израел започна заседанието си, на което гледа спорната съдебна реформа

"Ще бъде голяма грешка да позволим на анархисти, които тероризират хората по улиците, да постигнат своето. Те се опитват да направят преврат", категорична е Авия Коен, привърженичка на правителството.

Привържениците на реформата казват, че съдиите трябва да бъдат ограничени, защото са започнали да се месят в политиката. А висящ остава проблема със заплахата на хиляди граждани, че ще спрат да се явяват запас в армията. Израелската армия е силно зависима от запасняците и бойкот на хора като военни пилоти и други редки специалисти ще компрометира боеспособността й.

Водещи новини

Още новини