"Съюзници на победителя в парламентарните избори в Израел Бенямин Нетаняху вече се оглеждат за постове в правителството", написа местната медия мигнюз.
"Лидерът на "Ликуд" е поел много ангажименти пред своите съюзници в партията и коалиционните си партньори, за да осигури връщането на премиерския пост", добави изданието.
Ръководителят на крайнодясната партия "Оцма Йехудит" Итамар Бен-Гвир изяви желание да стане вътрешен министър, въпреки че има присъда за тероризъм и подклаждане на расова омраза. "Според източници в "Ликуд" Нетаняху обаче не е склонен Бен-Гвир да поеме силовото ведомство", написа още медията. Мигнюз не изключи и вероятността Нетаняху да отстъпи.
Итамар Бен-Гвир
Водачът на партията "Религиозен ционизъм" Бецалел Смотрич също изрази своите претенции. Той, както написа цитираната медията, е поискал поста правосъден министър. "Лидерът на консервативната религиозна политическа формация може обаче да поеме ръководството на някое друго министерство, финансовото или военното", добави мигнюз.
Бецалел Смотрич
"Двама вътрешнопартийни съюзници на Нетаняху - Давид Амсалем и Ярив Левин също имат претенции към министерството на правосъдието и заради това не е изключено някой от двамата да заеме поста", изрази предположението си медията.
Вчера в еврейската държава се проведоха петите за по-малко четири години парламентарни избори. Към този момент блокът на Нетаняху получава 65 от 120-те места в Кнесета и коалицията има парламентарна подкрепа за съставяне на кабинет.
Избирателната активност бе най-високата от 1999 г. (71,3%).
Днес мигнюз съобщи за още един исторически рекорд.
"За пръв път от 30 години в органа на законодателната власт не влиза нито един друз. Никой от тях не е получил достатъчен брой гласове", написа изданието.
Справка на novini.bg: Друзите са араби. Те изповядват монотеистична религия, възникнала през ХI век като течение в исляма. Друзите вярват в прераждането на душите и не се определят като мюсюлмани. В Израел друзите са около 150 000 души (при общо население от приблизително 9,5 милиона души) и са признати за отделна етническа общност от властите в страната. Те имат вътрешна автономия и отбиват задължителната военна служба наравно с евреите.
Другите араби (мюсюлмани и християни) могат да служат във въоръжените сили на Израел само като доброволци.