Нафтали Бенет, 49-годишният лидер на дясната партия "Ямина", положи клетва като нов премиер на Израел снощи - броени минути след като депутатите от Кнесета (120-членния еднокамарен парламент) гласуваха в подкрепа на неговото коалиционно правителство от осем партии с 27 министри, предадоха световните агенции.
Вотът на доверие мина на косъм - 60 гласа "за" при 59 "против" и един въздържал. Той сложи край на една истинска ера в политическата история на Израел - 12-те години на Бенямин Нетаняху на премиерския пост.
Израелската телевизия показа как Бенет се ръкува с Нетаняху след гласуването.
Ултранационалистът ще бъде премиер на Израел през първата половина от четиригодишния мандат на сегашния парламент. През останалите две години той ще бъде сменен на поста от центристкия си съюзник Яир Лапид.
Новото израелско правителство включва партии от целия политически спектър - от крайната десница до арабското малцинство. На практика единственото, което обединява тези толкова разнородни политически формации, е желанието им да отстранят от власт 71-годишния Нетаняху. Най-дълго управлявалият премиер в историята на Израел е полемична политическа фигура и са му повдигнати обвинения в корупция.
Нафтали Бенет - първият ултраортодоксален евреи, станал израелски министър-председател, - откри първото заседание на новия кабинет снощи с традиционна благословия. Време е да се захванем за работа, за да преодолеем разделенията в обществото, каза Бенет. Той призова за сдържаност.
Израел е в началото на нов период, обяви Бенет.
Нафтали Бенет стана 13-ият премиер в съвременната история на страната. В 36-ото израелско правителство, центристът Бени Ганц запази поста министър на отбраната. Външен министър през първите две години, преди сам да оглави кабинета, ще бъде Яир Лапид.
Айелет Шакед, която е от партията на Бенет, оглави министерството на вътрешните работи. Финансов министър стана Авигдор Либерман - лидерът на дясната партия на рускоезични евреи "Израел бейтену".
Редица световни лидери вече поздравиха новия израелски премиер.
В комюнике президентът на САЩ Джо Байдън поздрави Бенет и каза, че с нетърпение очаква да работи с него.
"Израел няма по-добър приятел от Съединените щати. Връзката между нашите народи е доказателството за нашите общи ценности и десетилетията на тясно сътрудничество", подчерта Байдън.
"Благодаря, г-н президент! С нетърпение очаквам да работя с вас за засилването на връзките между нашите две страни", отговори бързо Бенет в Туитър.
След това Белият дом съобщи, че президентът на САЩ и новият израелски премиер са разговаряли по телефона.
Американският министър на отбраната Лойд Остин също проведе телефонен разговор с израелския си колега. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън пък се чу с външния министър на Израел Яир Лапид.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел поздрави Нафтали Бенет и изрази очакване за засилване на партньорството между ЕС и Израел "за общ просперитет и към траен мир и стабилност в региона".
Ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел вече се обади по телефона на новия израелски външен министър.
Германската канцлерка Ангела Меркел поздрави Бенет. Тя изрази своето нетърпение да започне да работи в тясно сътрудничество с новия израелски премиер.
"Германия и Израел се свързани от уникално приятелство, което ние искаме да укрепим още повече", подчерта Меркел.
От палестинската автономна власт не коментираха формирането на новото израелско правителство. Това е "вътрешен израелски въпрос", каза говорител на палестинския президент Махмуд Абас.
Новият кабинет на Израел включва както твърдолинейни еврейски националисти, така и умерени привърженици на решаването на конфликта с палестинците на основата на съвместното съществуване на две държави. Представители на израелското правителство казаха, че засега няма да се занимават с този всяващ разделение въпрос, допълва БТА.