Голям брой деца в Ливан, които нямат учебни занятия от месеци заради ограниченията, свързани с пандемията от коронавируса, може въобще да не продължат образованието си, като се вземе предвид икономическата и политическата криза в Ливан, заяви днес неправителствената организация "Спасете децата", предаде Франс прес.
Такъв риск съществува както за ливанските деца, така и за стотиците хиляди деца на сирийски и палестински бежанци, които живеят в Ливан и които и допреди пандемията изпитваха трудности да се интегрират в ливанската образователна система, изтъква "Спасете децата" в изявление.
Икономическият крах на Ливан доведе до разрастване на бедността в страната. Повече от половината ливанци днес живеят под прага на бедността. Под прага на бедността живеят също така 70 процента от палестинските бежанци в Ливан и 90 процента от сирийските бежанци в страната, информира БТА.
"Икономическата и социалната криза в Ливан се превръща в катастрофа за образованието, като за много деца съществува реална опасност никога повече да не се завърнат в училище", сигнализира неправителствената организация.
"Бедността е сериозна пречка за достъпа на децата до образование, тъй като много семейства нямат пари за учебни материали или разчитат на децата да ги издържат", се казва в изявлението на "Спасете децата".
Според неправителствената организация в Ливан от началото на пандемията достъп до образование са престанали да имат над 1,2 милиона деца. Що се отнася до ливанските деца, които все още имат уроци, те имат най-много 11 учебни седмици на година заради ограниченията, въведени във връзка с коронавирусната пандемия.
Заради икономическата и политическа криза в Ливан дистанционното обучение става непосилно за все повече деца, защото семействата им не могат да си позволят да инвестират в закупуването на необходимата техника или защото нямат пари да си осигурят добра интернет връзка.