Арменският премиер: Има сили, които искат да разрушат страната ни

Getty (архив)
share

Съществуват определени сили, които искат да разрушат нашата страна, това е казал арменският премиер Никол Пашинян в извънредно обръщение към нацията, предаде ТАСС.

Министър-председателят в Ереван е защитил подписаното на 9 ноември тази година от него, азербайджанския президент Алхам Алиев и руския държавен глава Владимир Путин споразумение за прекратяване на огъня в Нагорни Карабах, предвиждащо изтегляне на арменските военни от региона.

"Документът не е съвършен. В него има някои слабости, които са в процес на обсъждане. Искам обаче да подчертая, че и най-лошият мир е по-добър от всяка една война", е заявил премиерът.

Подписването на споразумението е било възприето от много арменци и в страната, и по света като капитулация и е станало повод за протести и искане за оставка на Пашинян.

Протести блокираха центъра на Ереван

"За съжаление сред демонстранти има хора, въоръжени с автомати. Тези лица искат да разрушат страната ни, да създадат хаос", е казал премиерът.

"Тези хора няма да успеят. Те не постигнаха основната си цел – да изкопаят пропаст между народа и правителството на Република Армения", категоричен е бил Пашинян.

Конфликтът между Баку и Ереван е започнал през февруари 1988 г., когато Нагорнокарабахската автономна област (населена предимно с арменци) е обявила за излизането си от състава на Азербайджанската съветска социалистическа република.

В началото на 90-те години на миналия век е избухнала война между Азербайджан, от една страна, и Армения и сепаратистите в Нагорни Карабах, от друга, взела около 30 000 жертви. След военния конфликт в периода 1992-1994 г. Азербайджан де факто е загубил контрол над областта.

През 2016 г. тежки сражения за малко не са прераснали в нова война за Нагорни Карабах. През юли тази година се е стигнало до смъртоносни боеве в района на границата, а от 27 септември 2020 г. районът отново е станал сцена на сблъсъци.

С подписаното споразумение освен за прекратяване на военните действия Азербайджан и Армения са се договорили да разменят пленници и тела на убити, а контролът по спазването на споразумението да бъде осъществяван от руски военни. Мисията, изпратена от Москва, е наброявала около 2000 души.

Водещи новини

Още новини