Трите регионални сили, въвлечени в гражданската война в Сирия, подкрепят разговорите между враждуващите сили в страната, заявиха външните министри на Русия, Турция и Иран, цитирани от ДПА, в навечерието на преговорите, които трябва да започнат в Женева днес.
Тримата външни министри от астанинския формат приветстваха началото на работата на сирийския конституционен комитет, който започва работа днес в Двореца на нациите в Женева. Те проведоха снощи тристранна среща, като разговаряха и със специалния пратеник на генералния секретар на ООН за Сирия Гайр Педешен. След срещата тримата дадоха и съвместна пресконференция, огласявайки съгласуваната си обща позиция. "Ние призоваваме страните в преговорите да постигнат споразумение", каза руският първи дипломат Сергей Лавров.
"Стабилен мир в Сирия може да бъде установен само чрез диалог между Дамаск и опозицията", каза турският външен министър Мевлют Чавушоглу. Той добави, че Москва, Анкара и Техеран "осъзнават какви сложности могат да възникнат в процеса на работата на сирийския Конституционен комитет, но "страните гаранти продължават да оказват подкрепа на този процес". "Обещаваме да не се месим в този процес", каза иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф.
В тристранното заявление Русия, Турция и Иран потвърждават пълната си подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Сирия и отхвърлят всякакви сепаратистки стремежи на сирийска територия. На пресконференцията Лавров изрази благодарност на колегите си от Иран и Турция за продължаващото сътрудничество във формата от Астана (столицата на Казахстан, която вече се нарича Нур Султан - б.р.)
"Договорихме се да продължим енергичните си усилия за взаимодействие с всички страни в сирийския диалог в интерес на установяването на здрава, дългосрочна стабилизация на терена, на ликвидиране на оставащите огнища на тероризма, на успокояване на хуманитарната обстановка, и, разбира се, за постигане на прогрес в политическия процес", подчерта Лавров, цитиран от ТАСС.
Спирайки се на плановете на САЩ да изпратят допълнителни сили за защита на петролните находище в Сирия, руският външен министър, цитиран от АП, обвини Вашингтон в "незаконни действия". Според него САЩ и участниците в коалицията, което те предвождат, се намират в Сирия незаконно, защото "нямат разрешение за това от законното правителство на Сирийската арабска република". Той добави, че защитата на петролните полета на Сирия от джихадистите на "Ислямска държава" е само претекст за американците да останат в тази страна. Още повече, че още през март т.г. Белият дом публично заяви, че ИД е победена и унищожена докрай.
"Всяка експлоатация на природните ресурси на суверенна държава без нейното съгласие е незаконна и нашите американски колеги прекрасно знаят за тази наша позиция. Ние ще я отстояваме", отбеляза Лавров. Военното присъствие на Русия, Иран и Турция в Сирия, се осъществява с одобрението на властите на страната, за разлика от незаконната дейност на САЩ на сирийска територия, подчерта той. Силите на Русия и Иран ще останат в Сирия до тогава, докато това искат правителството и народът на тази страна, каза външният министър на Иран Мохамад Джавад Зариф на тристранната пресконференция в Женева.
Конституционният комитет на Сирия е сформиран в съответствие с резолюцията, приета през януари 2018 г. в Сочи от Конгреса за сирийски национален диалог. В него влязоха 150 души (по 50 делегати от Дамаск, опозицията и гражданските организации). Всяка група трябва да назначи по 15 експерти за участие в заседанията на "редакционната комисия", които ще се провеждат в Женева при закрити врата. Днес в швейцарския град е първото заседание на комитета, припомня ТАСС.