Иран даде на големите сили ясно да разберат, че ще чака те да опитат да намерят противотежест на излизането на САЩ от ядреното споразумение от 2015 г., но не и прекалено дълго, предаде ДПА.
Вчера висши дипломати от Великобритания, Франция, Германия, Русия, Китай и Иран се събраха във Виена на първата среща помежду си, откакто на 8 май президентът Доналд Тръмп оттегли страната си от споразумението.
Иран придоби увереност, че споразумението може да бъде спасено, дори и въпреки че Вашингтон се оттегли от него, каза след срещата иранският заместник-министър на външните работи Абас Арагчи. Срещата беше председателствана от високопоеставения дипломат от ЕС Хелга Шмид. "Сега увереността ми е по-голяма, отколкото беше преди срещата", каза той пред репортери.
Арагчи допълни обаче, че "до няколко седмици" Иран ще реши дали да остане в споразумението или да се оттегли от него. Това ще стане след по-нататъшни технически разговори с големите сили.
Иранското ръководство даде да се разбере, че ще продължи да спазва своята част от споразумението, включително строгите ограничения за ядрените дейности, само ако останалите големи сили спазват своята. Това означава да се дадат гаранции, че Иран ще може и занапред да има делови отношения с останалия свят.
ЕС задейства правни механизми, чрез които да защити от американски санкции европейските компании с отношения с Иран.
В добавка към това съюзът се опитва да направи така, че подобни компании да не бъдат засегнати и от санкции на САЩ срещу международните банкови връзки на Техеран.
Пожелал анонимност високопоставен дипломат от ЕС заяви, че Техеран вчера е бил уведомен, че Европа ще действа бързо, но не непременно толкова бързо, колкото би се искало на Иран. "Днес много ясно дадохме да се разбере, че има неща, които ще отнемат повече време", заяви той.
Според официалното съобщение на ЕС за срещата висшите дипломати на Техеран и петте оставащи в споразумението големи сили са обсъдили как в контекста на задаващите се американски санкции да бъдат продължени петролният износ на Иран, неговите финансови отношения в чужбина, както и международните му транспортни връзки.
Тръмп разкритикува споразмунението с Техеран с мотива, че то не е в състояние да попречи на Иран да се сдобие с ядрени бойни глави, както и че по никакъв начин не пресича регионалните амбиции на Техеран и неговата ракетна програма.
Вчера пред събралите се във Виена дипломати шефът на Международната агенция за атомна енергия Юкия Амано заяви, че Иран държи ядрената си програма в съответствие със споразумението от 2015 г.
Високопоставеният източник от ЕС каза, че остава известна несигурност за това доколко ефективни ще се окажат европейските усилия да бъде спасено споразумението. "Бяхме много ясни, че не можем да дадем гаранции, но можем да създадем необходимите условия за иранците да продължат да се възползват от отмяната на санкциите по силата на споразумението", каза той.
Всички от присъстващите пратеници обаче били убедени, че решението на Тръмп е погрешно.
В съобщението на ЕС за срещата се казва, че участниците в нея са нарекли ядреното споразумение с Иран "ключов елемент" за неразпространението на ядрените оръжия по света и значимо дипломатическо постижение, подкрепено единодушно от Съвета за сигурност на ООН.
Международният валутен фонд обяви, че ще продължи да си сътрудничи с управителя на иранската централна банка Валиула Сейф, независимо от това, че САЩ са го поставили в списъка си със санкционирани лица. Това съобщи от своя страна иранската телевизия "Прес", цитирана от ТАСС