Катар преговаря с Иран и Турция за доставки на храни и питейна вода

GettyImages/Gulliver
share

Катар преговаря с Иран, Турция и други страни за доставки на храни и питейна вода, за да избегне евентуален недостиг заради дипломатическата и търговска блокада, наложена от Саудитска Арабия и ОАЕ. Това съобщи днес пожелал анонимност катарски правителствен представител, цитиран от Ройтерс.

Той отбеляза, че стоките ще бъдат транспортирани с товарни самолети на "Катар еъруейз". По думите му на пазарите в страната има зърнени храни, достатъчни за четири седмици, а освен това правителството разполага и с голям стратегически резерв от храни.

Министерството на икономиката и търговията на Катар пусна вчера видео, на което се виждат рафтове в супермаркет, пълни с храни и други стоки. В понеделник, след обявяването на бойкота на няколко арабски страни, тълпи от катарци се втурнаха да пазаруват, опасявайки се от предстоящ дефицит.

Саудитска Арабия, ОАЕ и Бахрейн заявиха в началото на седмицата, че Катар финансира терористи, прекъснаха всякакви връзки с емирството в Персийския залив и му наложиха блокада по суша, море и въздух. Доставките на храни спряха, тъй като сухопътната граница със Саудитска Арабия бе затворена и хиляди камиони с със стоки за Катар останаха да чакат на саудитска територия, припомни Ройтерс.

Представител на радикалната палестинска групировка "Хамас" изрази днес съжаление по повод призива на Саудитска Арабия към Катар да прекрати връзките си с нея, предаде АП. Представителят Мушир ал Марсир обвини Рияд, че застава на страната на "американските и ционистките призиви за включване на "Хамас" в списъка на терористите". Острите думи на Масри към саудитците са необичайни за "Хамас", коментира агенцията.

ОАЕ искат Катар да промени своята политика, а не "своя режим", е заявил правителствен източник от емирствата, цитиран от саудитския тв канал "Ал Арабия", предаде Ройтерс. Вчера иракският премиер Хайдер ал Абади каза, че Ирак "не е част" от спора между Саудитска Арабия и други страни от Персийския зали, от една страна, и Катар. Абади подчерта, че Багдад има една цел, обща с правителството в Дамаск - ликвидирането на "Ислямска държава". Той се зарече, че неговото правителство няма да допуска да преминават от Ирак в Сирия обучени от Иран шиитски милиции в помощ на режима на Башар ал Асад.

Коморските острови станаха днес поредната страна, прекъснала дипломатическите си отношения с Катар, предаде ТАСС, като се позова на Саудитската агенция по печата.
В понеделник такъв ход предприеха осем държави - Бахрейн, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Египет, Йемен, Либия (временното правителство), Малдивите и Мавриций. Вчера към тях се присъедини и Мавритания. Коморските острови станаха днес десетата държава, прекъснала дипломатическите си отношения с Катар.

Франция обяви днес, че няма да взима страна в спора между Катар и неговите съседи. В същото време тя призова емирството да покаже прозрачност и да отговори на въпросите на държави от региона, предаде Ройтерс, като се позова на говорителя на френското правителство Кристоф Кастанер.

Водещи новини

Още новини