Чуждестранният легион срещу ИД

gettyimages (архив)
share

В селце някъде сред цъфтящите равнини на Северен Ирак едър, 46-годишен, шотландец ходи нервно. Джеймс и още няколко души, облечени с камуфлажи, са целите в слух. Те се опитват да чуят какво си говорят по радиото бойците на Ислямска държава (ИД) край населения с християни град Алкуш.

От почти една година кюрдската милиция "Пешмерга" (безсмъртните) удържа позициите, но жегата не предразполага към активни бойни действия. Това изнервя Джеймс. "Вижте, всичко е замряло. Хайде да направим нещо!", крещи той.

Джеймс отказва да разкрие пълното си име, защото се притеснява за сигурността на своите близки във Великобритания. Мъжът е един от западните доброволци, биещи се в "Двекх Навша". Това е милиция, защищаваща асирийските християни в района на Ниневия, създадена в отговор на преследванията на мюсюлманските екстремисти. Без да е част от кюрдските въоръжени сили, "Двех Навша" е магнит за много граждани на Европейския съюз, искащи да се сражават срещу мюсюлманските екстремисти.

"Кюрдската милиция Пешмерга не гледа с добро око на арабите, които искат да се влеят в нейните редове. Какво остава да за британците и другите западняци", казва бившият морски пехотинец и ветеран от Афганистан 25-годишният Луис Парк. "Единственият начин някой западняк да се бие срещу ИД е да се присъедини към християнската милиция", допълва той.

Парк разказва, че е страдал от посттравматичен синдром след като се е уволнил. По-късно при него настъпва промяна. "Екшънът започна да ми липсва. Явно съм се пристрастил към войната. Искам да участвам в битката за Мосул", разказва той, сочейки очертанията на превзетия от ИД през 2014 г. втори по големина иракски град. Парк разказва как е срещал пречки от страна на ръководството на "Пешмерга". "Най-накрая ги убедих, че мога да им бъда полезен и като военен експерт", казва британецът, който обучава около 60 християнски и кюрдски бойци.

Джеймс е мотивиран по съвсем други причини. "Влиянието на ИД в моята страна расте с всеки изминал ден, казва бившият член на крайнодясната организация Британия над всичко. След 7-годишна служба в армията на Обединеното кралство той се е биел на страната на протестантите в Северна Ирландия. "След някоя друга година Британия ще стане 100-процентова мюсюлманска страна. Искам да се справя с това, там откъдето то се е появило", разказва той. 50-годишният разведен мъж допълва: Това може би е последното добро дело в моя живот.

Тези думи важат и за още един британец и връстник на Джеймс – Джим Атертън. "Моята автобиография е пъстра. Смятам, че е крайно време да направя нещо полезно", посочва пред Би Би Си роденият в казарма бивш скинар и шофьор на камион. Той също е разстроен от липсата на дисциплина сред християнските и кюрдските милиции. "Мисля, че придобитият ми опит е полезен и ще допринесе за края на това зло, което може да залее и добрата стара Англия", разказва той.

Колко мъже от Запада се бият срещу ИД в Близкия изток не е известно. Вероятно и заради това техните истории може да останат неразказани.

Водещи новини

Още новини