Британски вестник: Половинчата сделка за Сирия

gettyimages
share

Сирийската опозиция за първи път прие да преговаря пряко с режима на Башар Асад, пише британският в. "Телеграф". Но някои от позициите в заключителния документ на приключилата вчера двудневна среща в саудитската столица Рияд вероятно сериозно ще затруднят успеха на преговорите, прогнозира британското издание.

Те се споразумяха, че чуждестранните бойци трябва да се изтеглят, но е малко вероятно Иран да приеме каквато и да е договорка, която го отстранява от Сирия - ключово звено в подкрепата му за ливанската шиитска милиция "Хизбулла". Най-важното, казват събралите се в Рияд, че на преговорите трябва да се приеме политическият преход, договорен на първата конференция в Женева, което опозицията тълкува като оттегляне на Асад и добавя, че това трябва да стане преди началото на преходния процес. Русия и Иран обаче подкрепят правото на Асад да се кандидатира на избори, произтичащи от процеса на преход. Дори западните страни казват, че Асад може да играе роля в прехода, стига да напусне преди края му, пише в. "Телеграф".

"Бунтовниците обаче изглежда имат гаранции, че няма да им се наложи да правят компромиси по този въпрос", добавя британското издание. Външният министър на Саудитска Арабия Адел ал Джубейр показа, че страните от Персийския залив все още са решени да подкрепят въоръжената опозиция, отбелязва в. "Телеграф", цитирайки изявлението на саудитския дипломат, че Башар Асад може да напусне по лесния начин - с преговори, или чрез борба, но че сирийският народ отказва да приеме управлението му.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери похвали "положителния резултат" от конференцията на сирийската опозиция въпреки очевидните признаци за дълбоки различия между съперничещите си бунтовнически фракции по въпроса за евентуални преговори с режима на Асад, отбелязва в. "Вашингтон таймс". Въпреки оттеглянето на една влиятелна фракция от преговорите, Кери заяви от Вашингтон, че участниците в конференцията са постигнали съгласие кака да се върви към политическо уреждане на конфликта в Сирия. Ролята на Асад в преходното правителство остава неясна, но администрацията на Барак Обама изпраща смесени сигнали по този въпрос, а някои международни дипломати заявиха, че на Асад може му бъде разрешено да остане на власт за неуточнен период. Участници в срещата в Рияд обаче настояха, че не може да се допусне Асад играе някаква роля в преходното правителство, посочва американското издание.

Необичайната демонстрация на единство от страна на сирийската опозиция беше помрачена от напускането на преговорите от "Ахрар аш Шам" - най-голямата и най-радикалната от бунтовническите групировки, отбелязва в. "Вашингтон пост". По-късно нейни представители се върнаха на преговорите и се появиха признаци, че салафистката ислямистка група е разделена по въпроса за участието си в процеса, пише изданието.

"Оттеглянето на "Ахрар аш Шам" показва до каква степен въпросът за преговорите с режима е спорен за опозицията, особено за въоръжените групи, които в продължение на четири години се борят за свалянето на Асад", посочва в. "Вашингтон пост". "Намесата на Русия обаче промени баланса на силите на терена в полза на правителството, а разширяването на обхвата на "Ислямска държава" и притокът от бежанци в Европа отново привлякоха вниманието на международната общност към необходимостта от решаване на сирийската криза", отбелязва американското издание. "Но поради продължаващите разногласия между световните сили за участниците в преговорите и за целта им, остава неясно дали разговорите ще започнат", добавя в. "Вашингтон пост".

Западни дипломати смятат, че ако въоръжените групи не са представени на преговорите, прилагането на каквито и да е постигнати споразумения в самата Сирия ще е невъзможно, припомня вестникът.

Водещи новини

Още новини