Руска медия: ИД създава провинция на халифата в Афганистан

gettyimages
share

Конфликтът в Афганистан минава в гореща фаза и все повече напомня събитията в Сирия и Ирак. Съобщено бе, че групировката "Ислямска държава" (ИД) превзема обширни територии в източната част от страната; междувременно се появиха данни, че е убит лидерът на талибаните - молла Мансур, обявил се против обединяване с ИД, пише "Комерсант".

В събота афганистанските талибани разпространиха аудиозапис, целящ да опровергае информацията за смъртта на Мансур. Реалност или измислица, новината сочи, че талибаните, агитиращи за присъединяване към ИД, стават все по-влиятелни. Включването им в проекта за глобален халифат, задействан в Сирия и в Ирак, е само въпрос на време, твърди вестникът.

Създаването на плацдарм за ИД в Афганистан и преориентирането на талибаните към проекта за глобален халифат означават, че ислямистката заплаха стремително наближава границите на ОНД. Тази заплаха става все по-реална, доколкото силите на НАТО в Афганистан не са склонни да сътрудничат с Русия и партньорите й от Организацията на договора за колективна сигурност, за да попречат на ИД да плъзне из Централна Азия, добавя "Комерсант".

ИД установи контрол над част от Афганистан, за да създаде нова провинция на халифата по границата с Пакистан. Междувременно Турция под претекст, че се бори с ИД, изпрати войски в Ирак, създавайки риск не само от захлаждане в отношенията, но дори от военен конфликт между Анкара и Багдад, посочва "Независимая газета".

Турция обяви снощи, че няма да изпраща повече войски в Северен Ирак, близо до превзетия от ИД град Мосул, след като Багдад заплаши, че ще се обърне към ООН, за да накара Анкара да изтегли войските си. "Турция безспорно извършва открита интервенция и Ирак трябва да предприеме ответни действия, да сезира международните организации - Съвета за сигурност на ООН, който да вземе окончателно решение", заявява пред "Независимая газета" политологът Генадий Мелников.

Ако Съветът за сигурност приеме съответната "резолюция, ООН трябва да формира и да изпрати в Ирак достатъчно сили, за да прогони турските войски", но "САЩ едва ли ще гласуват за такъв проект, защото Анкара е техен съюзник в НАТО. Нещо повече, САЩ може да натиснат и други страни, примерно Германия и Великобритания", уточнява експертът.

Анадолската агенция съобщи в четвъртък, че близо 150 турски войници са пристигнали в района на окупирания от ИД Мосул, за да обучават иракските кюрди. Турските войници са в Северен Ирак от две години и половина съгласно споразумение за обучение на кюрдските милиции "Пешмерга".

"В никой случай не бива да се правят грешни изводи - Турция не иска чужда земя", цитира "Новие известия" казаното от турския премиер Ахмет Давутоглу пред синдикални лидери в Анкара. Давутоглу изтъкна, че турското подразделение не се кани да влиза в бой с когото и да било. Багдад обаче вижда нещата по различен начин. Иракското външно министерство заяви, че турските войски са влезли в страната без знанието и съгласието на правителството. Премиерът на Ирак Хайдер ал Абади заяви, че суверенитетът на страната му е сериозно нарушен и че властите й приканват Турция незабавно да изтегли войските си, напомня изданието.

Отношенията между Багдад и Анкара са обтегнати, пише "Комерсант". Турският президент Реджеп Ердоган, който брани сунитските интереси в региона, смята шиитското правителство в Ирак за "агент на влияние", работещ за Техеран - един от основните му геополитически опоненти. Багдад пък се страхува, че оръжията, с които турците снабдяват кюрдските милиции уж за борба с ИД, след време може да бъдат използвани и срещу иракската армия - ако централната власт успее да се затвърди и тръгне сериозно към централизация на държавата, без да забравя въпросите около Кюрдистан, обяснява руският всекидневник.

Водещи новини

Още новини