САЩ: Турция бездейства в борбата с ИД

gettyimages
share

Планът на американския президент Барак Обама да води борба с групировката Ислямска държава (ИД) без да въвлича САЩ по-сериозно в гражданската война в Сирия, е подложен на тежко изпитание, след като екстремистката организация затяга обръча около сирийския град Кобане на границата с Турция, пише в. "Ню Йорк таймс".

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че градът е на път да падне, а кюрдските бойци предупредиха за непосредствена опасност от кървава баня, ако не бъдат подкрепени - опасение, което се споделя от САЩ, изтъква изданието. Според Ердоган Турция, чийто войски наблюдават през границата боевете в Кобане, няма да допусне да бъде въвлечена по-сериозно в конфликта с ИД, освен ако САЩ не се съгласят да окажат по-голяма помощ на бунтовниците, които се опитват да свалят от власт сирийския президент Башар Асад. Това засилва напрежението с Обама, който иска Анкара да предприеме по-енергични действия срещу екстремистката групировка и да остави настрана битката срещу Асад, посочва вестникът.

Ердоган също така се противопоставя на призивите да изпрати войски през границата при отсъствието на забранена за полети зона, която да предпазва от сирийски въздушни атаки. Вашингтон е недоволен от поведението на Анкара, която според него си търси извинения, за да не се ангажира по-сериозно във военно отношение. Според служители, цитирани от "Ню Йорк таймс", предвожданата от САЩ коалиция, която засилва въздушните удари срещу ИД, на практика вече налага забранена за полети зона над Северна Сирия, така че по думите им исканията на Ердоган за такава зона са неоснователни.

Боевете между кюрдските сили и бойците на "Ислямска държава" за Кобане предизвикаха силно напрежение в Турция, където хиляди демонстранти излязоха по улиците, за да изразят гнева и недоволството си от бездействието на турското правителство, отбелязва британският в. "Гардиън". Влиянието, което задълбочаващата се криза оказва върху Турция и региона, получи нагледен израз при протестите, които бяха съпроводени от насилие с жертви и ранени, изтъква изданието.

Ако Кобане бъде превзет от "Ислямска държава", Турция вероятно ще се сблъска със силна враждебна реакция от страна на кюрдското й население. Хиляди хора от цялата страна вече са пристигнали на границата, за да предложат своята подкрепа. Някои се опасяват, че ако градът падне, екстремистите ще продължат настъплението и на турска територия, посочва "Гардиън".

Евентуална победа на "Ислямска държава" в Кобане би била поражение за коалицията, бореща се с джихадистите, които продължават да завоюват територии въпреки въздушните удари на международните сили, отбелязва британският в. "Файненшъл таймс". Превземането на града би съдействало за подобряване на снабдяването и комуникациите на групировката и би затвърдило контрола й върху значителен район в североизточната част на Сирия. То също така би представлявало тежък удар за кюрдските бойци, които са най-ефективният враг на "Ислямска държава" в страната, коментира изданието.

Водещи новини

Още новини