Независимият кандидат Калин Джорджеску, който спечели първия кръг на президентските избори в Румъния и отива на балотаж на 8 декември, се оплаква в интервю за изданието „Политико“, че е принуден да плаща на чуждестранни фирми за вода, бензин и природен газ. В интервю за изданието Джорджеску говори за национализация и диференцирано данъчно облагане в зависимост от националността на акционерите.
Румънската телевизия Диджи 24, която цитира интервюто, коментира, че Джорджеску изразява несъгласие с основни правила на пазарната икономика, а позициите му спрямо чуждестранните компании биха отблъснали инвеститорите и противоречат на европейските ценности. Последиците могат да бъдат катастрофални, както показва примера с Венецуела – една от най-богатите на петрол държави, която се срина след национализацията на компаниите, посочва румънската телевизия, предава БТА.
В своя стремеж да направи Румъния отново велика, крайният националист Калин Джорджеску планира национална кампания за самодостатъчност, която би засегнала големите чуждестранни компании, развиващи дейност в Румъния, пише „Политико“. Шокиращата победа на Джорджеску на 24 ноември се дължеше отчасти и на позициите му за намаляване на зависимостта на страната от международни фирми в сектори като хранително-вкусовата промишленост, водоснабдяването и енергетиката.
Победата на Калин Джорджеску предизвика опасения за позицията на Румъния в ЕС и НАТО, а враждебното му отношение към инвеститорите в рамките на единния европейски пазар сега със сигурност ще предизвика тревога и в Брюксел – да не говорим, че може да нанесе удар по румънската икономика, посочва изданието.
В интервю, дадено в дома на негов приятел в село край Букурещ, популистът Джорджеску, който се възхищава на руския президент Владимир Путин и на избрания за втори мандат в САЩ Доналд Тръмп, говори за разочарованието си от многонационалните компании.
„Ако днес, подобно на останалата част от румънския народ, плащам за вода, знаете ли къде плащам? Плащам на френска фирма, която не инвестира, не е допринесла и с един пирон, но прибира парите. Плащам на чуждестранна фирма и за природен газ. Също така плащам за електричество на чуждестранна компания. Купувам си бензин и на кого плащам? Отново на чужденец“, казва Джорджеску.
Що се отнася до начина, по който ще се бори с тези компании в ключови сектори на комуналните услуги, Джорджеску се оплаква, както на много места в Източна Европа, че активите на страната са били продадени "на тъмно" след падането на комунизма. Той обеща, че ще използва първите си 100 дни като президент, за да върне тези активи.
„Заинтересован съм румънският народ, а не чужденци, да имат собственост в моята страна“, настоя той. По думите му „в Румъния никоя приватизация не е оправдана“.
Връщане на активи със сигурност ще предизвика вълни от политически и правни битки, посочва „Политико“ и допълва, че в предизборната си кампания Джорджеску ясно е показал враждебност към големия бизнес. Той също така обвини американските производители на оръжие, че помагат за разпалването на войната в Украйна.
Тезите на Джорджеску за самодостатъчност обаче може да се харесат на електората, въпреки че това би накърнило сериозно авторитета на Румъния като инвестиционна дестинация, отбелязва „Политико“. Ролята на чуждестранните инвеститори в Румъния отдавна е чувствителна тема. През последните години Букурещ например поиска от големите чуждестранни супермаркети в страната да зареждат рафтовете си с румънски продукти – ход, който постави началото на битка с Брюксел и международните търговци на дребно относно правилата на единния пазар на ЕС, припомня изданието.
Джорджеску напълно приема Доналд Тръмп като модел за своите по-националистически стремежи в областта на икономиката. Румънският политик харесва тезата на Тръмп „Америка на първо място“ и смята, че и Румъния трябва да бъде на първо място.
Във връзка с мирно споразумение за Украйна Джорджеску каза, че би направил това, което би направил и Тръмп, като не пожела да се произнесе по въпроса дали Киев би трябвало да отстъпи земи.
Във връзка с обвиненията срещу него, че е проруски настроен и че застрашава позициите на Румъния в ЕС и НАТО, Джорджеску подчерта, че в сърцето си е трансатлантик. „За мен и моя народ най-важно е партньорството с Америка“, каза той пред „Политико“.
Много от неговите политически опоненти обаче приемат скептично твърдението му, че дава приоритет на съюза със САЩ на фона на подозрения, че Русия е изиграла роля в главозамайващо успешната му кампания в ТикТок, която го изведе от неизвестност до победа на първия тур на президентските избори.
Отричайки обвинението за подкрепа от страна на Путин, Калин Джорджеску се сравни с Тръмп, като заяви, че е бил невярно представен от традиционните медии, които отказват да признаят истинската подкрепа на избирателите за неговата програма.
На въпрос за потенциалната роля на руски тролове и ботове в подхранването на кампанията му, той отговори: „Въпросът ви е стандартен, точно както беше зададен на Доналд Тръмп. (…) Това е същото, което казаха за Тръмп. Това е безполезно. Те не осъзнават, че хората могат да имат право на глас. Хората са свикнали с това гласът им да няма значение. Е, той има значение. Не ТикТок отиде да гласува, а хора, които са живи, човешки същества, не ТикТок“.
Запитан за членството на Румъния в ЕС и НАТО, Джорджеску каза, че просто иска да изглади някои от двойните стандарти. В Южна и Източна Европа например отдавна се оплакват, че големи държави като Франция сякаш получават преференциално третиране в ЕС по различни теми – от дългове до земеделски субсидии.
„Виждаме, че някои страни са по-присъстващи и в по-благоприятно положение, а други – в по-неблагоприятно“, каза Джорджеску за ЕС. „Искам да отида и да представлявам румънския народ с гордо вдигната глава, изправен, а не на колене“.