Половината от журналистите в Черна гора признават, че са под натиск на работното си място, а 62,1 процента от тях твърдят, че са ставали свидетели на това как техни колеги са били подлагани на натиск, заяви Асоциацията за отговорно и устойчиво развитие (UZOR), предаде агенция МИНА.
Неправителствената организация посочи, че това е едно от ключовите заключения на проучване, озаглавено "Обратната страна на журналистическия медал".
Проучването, според UZOR, разкрива, че медийните служители са подлагани на натиск най-вече от представители на правителството - 39,6 процента, следвани от бизнес общността с 11,3 процента, а опозиционни представители и други медийни издания са били източник на натиск за 7,5 процента от журналистите.
Мая Николич от тази НПО казва, че преобладаващата форма на натиск е тормозът, за който съобщават 35,8 процента от анкетираните, пише БТА.
"Целенасоченият надзор е на второ място с 15,1 процента, а с икономически натиск, включително заплахи за уволнение или намаляване на заплатата, са се сблъсквали 13,2 процента от участниците", се посочва в публикуваното прессъобщение.
Според Николич проучването показва също, че журналистите са недостатъчно информирани за процедурите за подаване на сигнал за натиск на работното място, което допълнително подкопава способността им да се защитят.