Сътрудничеството на Република Северна Македония със Съвета на Европа е изиграло значителна роля за осъществяването на процесите на реформи и изпълнението на европейските стандарти в ключови области, но скоростта на този процес до голяма степен зависи от предвидимостта и надеждността на процеса на присъединяване към ЕС, е заявил по време на участието си в есенната сесия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа министърът на външните работи и външната търговия на Северна Македония Тимчо Муцунски.
Муцунски е подчертал, че процесът на евроинтеграция на Северна Македония „все още е възпрепятстван от пречки, които изглеждат все по-несправедливи”, което тества "устойчивостта на институциите", но и "търпението на хората".
„Представете си разочарованието на една нация, която е направила всичко, което се иска от нея, само за да ѝ бъде казано, че целта все още е недостижима. Как да запазиш надеждата, когато чувстваш, че самите принципи на Европейския съюз – солидарност, справедливост и единство, се прилагат неравнопоставено. Но няма да позволим тези несправедливости да подхранват евроскептицизма. Вместо това ще продължим да се борим за полагащото ни се място в Европа, водени от вярата, че справедливостта в крайна сметка ще възтържествува. Пътят може да е дълъг, но ние оставаме ангажирани с ценностите, които представлява Европа, и ще продължим да се застъпваме за процес, който е справедлив, прозрачен и основан на взаимно уважение“, е заявил Муцунски, цитиран в съобщението.
В изложението си пред есенната сесия на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Муцунски се е спрял на настоящите кризи и предизвикателства, пред които е изправен европейският континент - руската военна агресия срещу Украйна, последиците от пандемията, икономическата криза, отстъплението на демокрацията, разрастването на екстремизма и дезинформацията, трафика на мигрантите, както и въздействието на изменението на климата и новите технологии.
„Той подчерта значението на организацията и нейните правни инструменти и механизми за наблюдение за преодоляване на тези предизвикателства, със специален акцент върху тяхното въздействие върху човешките права, демокрацията и върховенството на закона. В този контекст той подчерта ролята на Европейския съд по правата на човека в Страсбург и значението на укрепването на системата на Европейската конвенция за правата на човека, особено изпълнението на нейните решения от страните членки”, пише в съобщението на Министерството на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония.