Четири тела бяха намерени днес от издирвателно-спасителните екипи след потъване на лодка с мигранти, плаваща по река Дрина, която разделя Сърбия и Босна, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес, прадеде БТА.
Няколко души все още са в неизвестност, след като лодка с най-малко 25 мигранти се преобърна близо до граничния град Любовия в Сърбия днес, съобщи сръбската полиция.
Сърбия, която граничи с четири страни членки на Европейския съюз (България, Румъния, Хърватия и Унгария), е една от основните транзитни държави по „балканския маршрут“, използван от мигрантите, които се опитват да стигнат до ЕС.
Тази сутрин сръбската гранична полиция бе информирана от „босненските гранични власти, както и от местен жител, че през нощта лодка с мигранти се е преобърнала, докато се е опитвала да пресече река Дрина от Сърбия“, заяви министърът на вътрешните работи в Белград Ивица Дачич, цитиран в изявление на полицията.
Полицията откри 18 души, включително три деца, които са успели да стигнат до брега, а спасителите и полицията претърсват района за изчезналите.
По-късно през деня бяха намерени четири тела, а издирването продължава.
„Тъй като тези четири тела бяха открити по-близо до Сърбия, сръбската полиция пое грижата за тях. Нашият екип продължава издирването“, заяви пред местни медии Борис Търнинич, директор на регионалната администрация за гражданска защита в Босна и Херцеговина.
През юни Сърбия подписа споразумение с европейската агенция за гранична охрана Фронтекс, насочено към засилване на „оперативното сътрудничество“ между ЕС и балканската страна. Този регион е транзитна точка за мигрантите, които искат да достигнат Западна Европа.
По данни на Фронтекс през 2023 г. почти 100 000 мигранти са поели по „балканския маршрут“ в сравнение със 144 000 през 2022 г. Миналата година агенцията е регистрирала повече от 20 000 непридружени деца по този маршрут.
По данни на сръбското правителство от 2015 г. насам над един милион мигранти от азиатски и африкански страни са преминали през Сърбия, по-голямата част от които – по време на голямата бежанска вълна от Близкия изток през 2015 г.
Местната полиция е регистрирала близо 10 400 незаконни влизания в страната от януари до юни 2024 г., което е с близо 70 процента по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Сред тях са били сирийски, афганистански, турски, марокански и пакистански граждани.