Милош Вучевич, който бе натоварен да състави новото сръбско правителство, заяви днес по повод изявление на президента Александър Вучич за връщане на смъртното наказание, че разбира емоциите на гражданите, но, като юрист, има по-резервирано отношение. Вучевич, който е лидер на управляващата Сръбска прогресивна партия, каза, че всичко трябва внимателно да се прецени и след това да се стигне до конкретен и професионален отговор, съобщи белградската агенция Бета, цитирана от БТА.
Смъртното наказание в Сърбия е отменено през 2002 г.
Номинираният за премиер Милош Вучевич заяви пред вестник "Информер", че ще обмисли и ще даде на обществото отговор на това предложение, веднага щом бъде сформирано правителството и когато получат инициативата на президента на Сърбия Александър Вучич за връщане на смъртното наказание.
"Разбира се, ние разбираме какви са задълженията ни като членове на Съвета на Европа, но със сигурност правителството ще разгледа всяка инициатива, включително и тази“, каза той. Вучевич добави, че няма съмнение, че в този момент мнозинството сърби биха подкрепили връщането на смъртното наказание за най-тежките престъпления, но това решение трябва да бъде внимателно преценено. "Ще дадем отговор, като внимаваме да не нарушаваме ничии права и свободи, да не обидим никого, да чуем и експертите и, разбира се, да не застрашаваме политическите позиции на Сърбия в международните институции“, каза Вучевич.
Президентът на Сърбия Александър Вучич заяви в събота вечерта, че е за връщане на смъртното наказание и че ще изпрати такова предложение до правителството, след като бъде съставено. Вучич направи това изявление, след като двегодишно момиченце изчезна в Източна Сърбия, а по-късно бе съобщено, че става дума за убийство. Вучич каза, че "ако някое деяние заслужава смъртно наказание, то това е то".
Същевременно министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич (на снимката) оцени, че един референдум за връщане на смъртното наказание в Сърбия "може да мине", но че въпросът е дали във връзка с това трябва да се инициират промени в конституцията.
"Наистина подкрепям смъртното наказание, но мисля, че е трудно да се стигне дотам. Само ако променим конституцията. Независимо дали е реалистично или не, за това трябва да променим конституцията“, каза Дачич пред телевизия Пинк, коментирайки предложението на президента.
Дачич каза, че последната смъртна присъда в Сърбия е била изпълнена през 1992 г. По думите му оттогава има издадени 19 смъртни присъди, но нито една не е изпълнена.