Разполагането на сръбски военни по границата с Косово е заплаха за целите Западни Балкани

Pixabay
share

Косово е изправено пред „огромно разполагане на сръбска войска, полиция и жандармерия в южната част на Сърбия, основно по граничната линия, каза косовският министър на отбраната Еюп Мачедонци пред базирания в Прищина независим новинарски портал „Геопост“.

Мачедонци допълни, че освен военни Сърбия е разположила по границата с Косово и въоръжение, закупено от Китай и Русия, като подчерта, че това представлява заплаха не само за Косово, а за всички страни от Западните Балкани.

Министърът допълни, че предвид „неотдавнашните действия, предприети от въоръжени паравоенни групи, ръководени от структурите за сигурност на Сърбия (нападението в Банска, Северно Косово, на 24 септември 2023 г., за което Косово обвинява Сърбия – бел. ред.), такъв риск е много висок“.

Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 година, която Белград не признава. Двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията си с посредничеството на ЕС.

Косово е признато за независима държава от около 110 държави, но не и от Сърбия, Русия, Китай, Украйна и пет страни членки на ЕС – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания.

Косовският министър на отбраната говори и за руското влияние на Балканите, като коментира, че информацията е оръжието, което Русия използва, за да постави една държава на колене, пише още „Геопост“. По думите на Мачедонци този подход придобива мащаб, като има за основа разузнавателните структури на Сърбия, подкрепяни и от структурите на руското разузнаване.

Мачедонци каза, че Сърбия използва хибридни атаки срещу Република Косово, като посочи, че един от елементите за тях е информацията или пропагандата, „която Сърбия използва през годините за да застраши и подкопае стабилността в нашата страна (Косово), но и за да влияе и държи под контрол косовските сръбски граждани, една част от които (…) се влияят от тази пропаганда относно интеграцията си в структурите и обществото на Република Косово“.

В интервюто си за „Геопост“ косовският министър на отбраната говори и за капацитета на Косовските сили за сигурност, които според него се укрепват и са във втората фаза на прехода към въоръжени сили в координация със Съединените американски щати, като тази фаза ще продължи до 2025 г. 

Дотогава, по думите на Мачедонци, се предвижда Косовските сили за сигурност да имат три пехотни полка, които са готови да изпълняват задълженията си да защитават територията на страната и да бъдат част от съвместни мисии с партньорите и съюзниците на Косово.

Министърът на отбраната на Косово каза, че капацитетът на Косовските сили за сигурност се изгражда в кооперация с партньорите на страната и всички направени покупки са в съответствие със стандартите на НАТО.

Сърбия иска извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН за Косово

„Цялото оборудване на Косовските сили за сигурност е оборудване, което е закупено от страните от НАТО, съгласно стандартите на НАТО и е планирано в описа на оборудването на Косовските сили за сигурност“, допълни Мачедонци.

Водещи новини

Още новини