Туркините вече могат да продължат да използват моминското си име и след сключване на брак. Това стана възможно с отпадането на законово положение, според което омъжената жена трябваше да приеме фамилното име на съпруга си, съобщиха турски медии, цитирани от БТА.
Конституционният съд взе историческо решение миналата година, с което отмени член 187 от гражданския процесуален кодекс на Турция, като постанови, че въпросният член нарушава принципа на равенство между половете. Това решение на Конституционния съд влезе в сила от 28 януари т.г.
Така жените вече ще могат да използват собственото си фамилно име, като само подадат молба до длъжностното лице по бракосъчетанията или заявят писмено желанието си до службата по гражданско състояние, пояснява турският в. "Евренсел".
Досега жените също можеха да запазят моминското си име, но трябваше да подадат съдебен иск за това.
Сега вниманието се насочва към парламента, на който Конституционният съд определи деветмесечен срок, за да приеме "нов регламент в съответствие с равенството на жените и мъжете". Очаква се въпросът да бъде разгледан с нови съдебни реформи, чието обсъждане в Меджлиса предстои в идните седмици.
Опозиционният в. "Евренсел" обаче твърди, че в новия проект за съдебни реформи, изготвен от Министерството на правосъдието, който беше оповестен през декември, решението на Конституционния съд е било пренебрегнато, а спорният член е формулиран по почти същия начин.
Министърът на правосъдието Йълмаз Тунч отбеляза наскоро, че законопроектът с новите съдебни реформи предстои да влезе в парламента "към края на февруари".