Политическите партии и медиите в Република Северна Македония заедно създават „реалност“, изпълнена с вреден наратив, като партиите пропускат нормите и стандартите на публичната комуникация, а медиите - етичния кодекс и основните журналистически принципи. Това е основният извод от проучване, направено от Института за комуникационни изследвания в Скопие по проект, финансиран от Великобритания с подкрепата на британското посолство в Скопие, който беше публикуван днес.
Изследването „Измерване на политически вредни наративи“ обхваща два основни сегмента - мониторинг и анализ на публикациите на сайтовете и фейсбук страниците на 10-те политическите партии, които имат представителство в парламента на страната, и анализ на публикациите, свързани с политическите партии в 11 сайта и 9 телевизии в Северна Македония.
Необосновани обвинения и манипулации, свързани твърдения за корупция, непрозрачност, безотговорност, непрофесионализъм, злоупотреба със служебно положение надделяват в публикациите на партиите, като „непроверени констатации се използват като основа за обвинение към политическите опоненти, за разработване на вредни наративи, за популизъм, подкопаване на доверието в институциите, пристрастен подбор на данни, който води до грешни заключения и подклаждане на социално-политически разделения в обществото”, пише в изследването.
Анализът показва, че партиите „произвеждат“ най-вредните наративи, когато комуникират чрез съобщения, независимо дали са публикувани в интернет или във фейсбук страниците, на пресконференции или в изказвания на политици. В публикациите във Фейсбук се използват изображения, видео и аудио записи, които са създадени с цел да се заблуди обществото, че нещо (чиято неистинност може да бъде доказана) е реалност, използвайки "манипулативно аудиовизуално съдържание и предубеден подбор, с цел атака и демонизиране, както и разпространяване на паника и страх".