Вьоса Османи: България допринася във всеки етап от създаването на Косово и запазването на мира

Getty Images
share

България дава особен принос във всеки етап от създаването на нашата държава и запазването на мира – KFOR, признаването на независимостта на Косово, участието в международни организации, евроатлантическото интегриране на нашата страна. Това каза президентът на Косово Вьоса Османи-Садриу след срещата си с българския държавен глава Румен Радев в Прищина.

Президентът Радев е на двудневно посещение в Косово по покана за Вьоса Османи-Садриу.

Продължаваме да разчитаме на вашата подкрепа и в по-нататъшните крачки до пълно присъединяване в Европейския съюз (ЕС), добави Османи-Садриу. Тя подчерта значението на подкрепата на България за Косово, която започва още от 1999 г., когато по думите ѝ страната ни прояви своя първи ангажимент за мир и стабилност в страната.

Османи-Садриу очерта, че на база предизвикателствата пред континента ни е важно Косово да напредне за своето членство в НАТО. По думите ѝ само това би могло да донесе до дълготраен мир и стабилност в региона. Османи-Садриу припомни, че Косово е кандидатствала за присъединяване в ЕС и отбеляза, че се надява на подкрепата на България в този процес. Колкото по-близо до ЕС са Западните Балкани, толкова по-лесно ще допринесе за просперитета и сигурността на континента, изтъкна тя, предаде БТА.

По думите ѝ е важно приемането в евроатлантическото семейство да е по заслуги и спазване на демократични ценности.

Косово като демократична държава, държава 100 % хармонизирана с външната политика и политиката за сигурност на ЕС, е непреклонна в готовността си да създава и да подхранва добри съседски отношения с всички, каза президентът. Тя посочи, че за Косово отношенията с България винаги са били от важно значение. С нашите общи усилия ще създадем нови възможности, не само за да пазим мира и стабилността в Косово и в целия регион, но и да отворим нови глави на сътрудничество, които да засилят нашето партньорство. Тя отбеляза, че за Косово България е партньор, съюзник и затова са изпълнени с воля за развитието на двустранното сътрудничество.

Президентът Радев разговаря на четири очи с Вьоса Османи в Прищина

Относно въпроса с признаването на българското малцинство Османи-Садриу заяви, че Косово е мултиетническа държава. Нашата Конституция определя, че Косово се състои от албанците и останалите национални общности без ограничение и без да бъде ограничен никой да се самоидентифицира, посочи тя. Косово ще спазва най-високи стандарти за защита на всички общности, които живеят тук, добави Османи-Садриу.

Тя припомни, че догодина предстои преброяване на населението и посочи, че ще се придържат към най-високи демократични стандарти, прозрачен процес, в който да няма натиск някой да се регистрира такъв какъвто не е. Османи-Садриу обясни, че Законът за общностите се променя с квалифицирано мнозинство. Освен гласуване от албанското мнозинство, трябва да се съгласят и малцинствата, добави тя. Нашата воля е да включим всички общности, които живеят в Косово, каза още Османи-Садриу.

Косово действа на своята територия и от Косово се изисква да подпише договор – да създаде законова база за нови избори в северните райони, нещо направено отдавна, да се напише нов протокол за сигурност между Косово и международните организации за сигурност и двете страни да се върнат на масата за преговори, коментира за отношенията между Косово и Сърбия президентът. Всичко, което поискаха от нас за деескалиране, вече се е случило и мерките трябва вече да се махнат, тъй като влияят негативно, добави тя.

Водещи новини

Още новини