За дъблока криза в системата на общественото здравеопазване на Румъния съобщава Диджи24. Медията отбелязва липсата на специалисти заради ниските заплати. Лекар от Дирекция “Обществено здраве” получава три пъти по-малко от такъв в болница или 4 700 леи (1920 лв.) на месец, информира Диджи24.
“Ниските заплати оставиха отделите по обществено здравеопазване без специалисти. Вече нямаме опитни хора. На крачка сме да останем без служители”, коментира Розалина Лападату, председател на Асоциацията на пациентите. По думите ѝ всичко, което означава профилактика, ваксинация, прегледи в болниците в страната е в опасност.
Тя обяснява, че експертите от системата за обществено здравеопазване са тези, които изготвят програмите за превенция и контрол на вътреболнични инфекции и проверяват тяхното прилагане, така че пациентите да не бъдат застрашени. Те правят и планове при пандемии, инспектират и питейната вода в лечебните заведения. Поради липсата на лекари обаче в момента всичко това се извършва основно от асистенти, инженери или биолози.
Според доклада на Европейската комисия за здравето Румъния е на трето място в Европейския съюз по предотвратима смъртност.
“Преминаваме към комерсиална медицина, в която изграждаме болници, но не гледаме частта за превенция и Румъния има големи проблеми в тази насока. Дирекциите по обществено здраве сега седят на буре с барут”, отбелязва Кореа Тимиш, който работи повече от 10 години като лекар в системата на общественото здравеопазване.
Служителите протестират от близо седмица и заплашват да блокират дейността. Министърът на здравеопазването Александру Рафила смята, че решението е да се уеднаквят заплатите на служителите в здравноосигурителните дружества и тези в дирекциите "Здравеопазване". Тази сряда (22 ноември) предстои среща на Рафила със здравните синдикати.
"Очевидно трябва да разберем всички оплаквания, да се опитаме да намерим общо решение, защото отделите и дирекциите по обществено здраве и по време на пандемията представляваха гръбнака на медицинската система, заедно с болниците, които лекуваха пациенти с КОВИД", коментира Александру Рафила в понеделник.