Премиерът на Косово: Ако няма осъждане и санкции спрямо Сърбия, определено няма да има диалог

Getty images
share

Премиерът на Косово Албин Курти заяви, че ако Сърбия не бъде осъдена или не ѝ бъдат наложени санкции заради терористичното, по неговите думи, нападение в село Банска на 24 септември, „определено няма да има диалог“, съобщи вестник „Коха диторе“, като се позова на интервю за вестник „Файненшъл таймс“.

В северното косовско село Банска на 24 септември група въоръжени сърби нападнаха косовската полиция, при което загинаха един косовски полицай и трима от въоръжените нападатели. Бившият заместник-председател на най-голямата партия на косовските сърби „Сръбска листа“ Милан Радойчич пое цялата отговорност за събитията, като бе арестуван, но ден по-късно бе освободен от сръбските власти. Прищина обвини Сърбия, че стои зад атаката, а Белград отрече да е участвал в организация на нападението или да е знаел за планирането му.

Косовската полиция претърсва няколко места в Северно Косово, свързани с разследването на нападението в Банска

„Ако няма осъждане и санкции спрямо Сърбия след това, което направи, определено няма да има диалог. Ще се озовем пред провал в справянето с кризите и ще забравим изобщо за нормализирането“ на отношенията Косово–Сърбия, каза косовският премиер.

Премиерът на Косово и сръбският президент Александър Вучич се очаква да се срещнат в четвъртък в Брюксел за първи път след нападението в Банска.

Пред „Файненшъл таймс“ Курти каза, че преговорите за мир със Сърбия са обречени, ако Брюксел не стане по-твърд с Белград.

Косовският премиер обвини нападателите от Банска, че са се опитали да започнат "нов въоръжен конфликт, нова война, за да анексират Северно Косово". Той каза още веднъж, че след нападението от 24 септември „всичко се е променило“.

Той призова специалният пратеник на ЕС за диалога Белград–Прищина Мирослав Лайчак да спре да смята Сърбия за „вид неразумна мечка, на която трябва да хвърляме агнета, за да я успокоим“. „Това трябва да спре в името на нормализирането на отношенията, мира и сигурността“, допълни Курти.

След нападението в Банска НАТО увеличи присъствието си в Косово.

Германия ще изпрати около 150 войници в Косово

Косовският премиер приветства тяхната помощ при патрулирането по косовско-сръбската граница, но се противопостави на по-активното им ангажиране със ситуацията на терен.

„Мисията на НАТО в Косово (КейФОР) е нужна за сигурността и отбраната и това трябва да остане така. Не трябва да правим КейФОР първа реагираща сила, каза премиерът на Косово.

Курти е част от 40-те лидери, които ще се срещнат днес в Брюксел за инфраструктурната инициатива на ЕС „Глобал Гейтуей“, написа още „Файненшъл таймс“, цитиран от БТА.

Сърбия и косовските сърби не признават обявената през 2008 г. независимост на Косово. Косово и Сърбия водят преговори под егидата на ЕС за нормализиране на отношенията си.

 

 

 

Водещи новини

Още новини