Турция разговаря с представители на ООН и Запада за възобновяване на черноморската зърнена инициатива, съобщи турски дипломатически източник пред ТАСС.
„Водят се преговори с ООН и западните държави, като се вземат предвид последните срещи на представители на ООН в Москва и Истанбул", каза източникът, като отбеляза, че все още няма напредък по въпроса.
В тази връзка миналата седмица турският заместник-министър на външните работи Бурак Акчапар разговаря с генералния секретар Конференцията на ООН за търговия и развитие (УНКТАД) Ребека Гринспан и със заместник-генералния секретар на ООН по хуманитарните въпроси Мартин Грифитс.
Преди това представителите на ООН посетиха Москва, където се срещнаха с руския заместник-министър на външните работи Сергей Вершинин, за да обсъдят ситуацията около сделката за зърното и достъпа на руските торове и зърно до световните пазари, предаде БТА.
Срокът на действие на зърнената сделка – споразумение за коридор в Черно море за кораби, превозващи украинско зърно, подписано през юли 2022 г. – изтече в средата на месец юли.
Руският президент Владимир Путин заяви, че условията на зърнената сделка по отношение на Русия не са били спазени въпреки усилията на ООН, защото западните държави нямали намерение да спазят обещанията си. Руското Министерство на отбраната предупреди, че от 20 юли всички плавателни съдове, плаващи в Черно море към украински пристанища, ще бъдат разглеждани като потенциални превозвачи на военни товари, напомня ТАСС. Министерството подчерта, че държавите, под чийто флаг плават тези кораби, ще се считат за въвлечени в руско-украинската война като съюзници на Киев.
Турски дипломат съобщи за ТАСС също така, че в близко бъдеще в Анкара може да бъде разгледана и одобрена пътна карта за създаването на международен газов хъб.
Трудно е да бъдат посочени конкретни срокове, но смятаме, че пътната карта за създаването на газов хъб ще бъде съгласувана в скоро време, още повече, че миналата седмица в Москва имаше преговори по този въпрос между турското Министерство на енергетиката и Газпром. Веднага след подписването на пътната карта страните ще започнат да я изпълняват, посочи източникът.
През октомври 2022 г. руският президент Владимир Путин изложи идеята за създаване на хъб на турска територия, където да се пренасочи загубеният обем на транзита на газ през „Северен поток“. Турските власти заявиха, че по отношение на инфраструктурата страната е почти готова за проекта за газов хъб, но е необходимо да се направят изменения в законодателството. Първите законодателни решения бяха приети в началото на април и се отнасяха до дейността на турската петролна и газова компания „Боташ“ (Botas) и редица други доставчици.