Сръбската прогресивна партия, излъчила президента на страната – Александър Вучич - получава най-голяма подкрепа от анкетираните в проучването на Агенцията за изследване на общественото мнение "Stata" - 36,3 процента от гласовете, докато опозиционната Партията за свобода и справедливост на Драган Джилас е на второ място с 9,8 процента от анкетираните, съобщи местната информационна агенция Фонет, цитирана от БТА.
Що се отнася до коалициите, 44 процента от респондентите биха подкрепили коалиция между Сръбската прогресивна партия и Социалистическата партия на Сърбия , 38 процента от респондентите биха подкрепили коалиция от партии, които организират протестите "Сърбия срещу насилието“, 11 процента биха подкрепили "държавотворната опозиция“ от десни партии, а 7 на сто нямат мнение.
Йованка Вукмирович от "Стата" по време на представянето на резултатите от проучването в Белградския медиен център заяви, че що се отнася до партиите, Социалистическата партия на Сърбия получава подкрепа от 7,3 процента, а 6,4 процента от анкетираните не са решили за кого ще гласуват. Вукмирович заяви, че и Сръбската прогресивна партия, и Социалистическата партия на Сърбия отбелязват лек спад в сравнение с проучването, проведено от тази агенция през юли.
По отношение на процентите следват Народно движение на Сърбия на Мирослав Алексич с 5,5 процента, Сръбски център на Здравко Понош с 4,4 процента, Зеленият ляв фронт с 4 процента, Заветници с 3,4 процента, Екологично въстание с 3,1 процента и Новата демократична партия на Сърбия с 3 процента. Под изборния праг, според това проучване, биха били Двери с 2,6 процента, Европейски път с 2,5 процента, Движение на свободните граждани с 1,9 процента, Социалдемократическа партия с 1,5 процента, Сръбска радикална партия с 1,2 процента, Демократическа партия с 1,2 процента, Заедно с 0,6 процента и Народна партия с 0,5 процента.
Що се отнася до Белград, 58 процента от гражданите подкрепят свикването на избори през следващите няколко месеца, бе заявено на представянето на анкетата.
Анкетата е проведена на територията на цяла Сърбия, онлайн, по телефона и на терен от 8 до 13 септември. Анкетирани са общо 1580 граждани, а структурата на извадката, според Вукмирович, съответства на демографската структура от преброяването на населението през 2022 г.