Проектът за промени в Конституцията на Република Северна Македония влиза в парламента на страната до две седмици, заяви премиерът Димитър Ковачевски, цитиран от ТВ "Сител" и БНТ.
Промените бяха подготвени от специална правителствена работна група и още не са приети на заседание. Според Ковачевски всеки депутат има отношение и трябва да подкрепи тези "технически промени", с които всъщност ще се отворят преговорите с ЕС.
Това е един от малкото случаи, в които премиерът на югозападната ни съседка публично признава известния факт, че същинските преговори на Скопие с ЕС започват, след като българите бъдат вписани в Конституцията на страната - условията, договорени в рамките на т.н. "френско предложение" и впоследствие залегнали в Преговорната рамка на страната с ЕС.
Властта няма мнозинство от 80 депутати в 120-членния парламент, което означава, че са необходими гласовете на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ. Партията на Християн Мицкоски е против промените, защото ги смята за "български диктат".
Когато промените влязат в Събранието, депутатите ще имат 30 дни да ги разгледат, след което трябва да има дебат в Комисията по промените в Конституцията и решение за необходимостта основният закон да бъде променен. Според наблюдатели цялостният процес трае най-малко три месеца като за промените са необходими три гласувания. За две от тях е необходимо мнозинство от две-трети.