Ердоган: Турция трябва да изготви нова "гражданска и демократична" конституция

GettyImiges
share

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че Турция трябва да се отърве от конституцията, изготвена в епохата на военен преврат, и да я замени с нова, по-гражданска и по-демократична конституция, съобщава в. "Дейли сабах", цитирани от БТА.

"Искаме да продължим напред с гражданска, всеобхватна и либерална конституция", заяви президентът пред репортери след осемчасово заседание на кабинета в столицата Анкара снощи.

Той подчерта, че е важно да бъде сменена действащата конституция, създадена от военната хунта след преврата през 1980 г.

От 1982 г. насам действащата конституция, изготвена след военния преврат, е претърпяла няколко изменения. Кървавият преврат от 1980 г., довел до задържането на стотици хиляди хора, както и до масови съдебни процеси, изтезания и екзекуции, все още представлява мрачен период в турската политическа история, отбелязва изданието.

Ердоган обяви новия състав на правителството си, в който само двама министри са от предходния кабинет

Предложените промени се фокусират върху темите за свободата, правото на сигурност, правото на справедлив съдебен процес, свободата на словото, както и върху правата на жените и хората с увреждания. Планът е изготвен в съответствие с наблюденията и докладите на международните механизми, които наблюдават правата на човека, и в сътрудничество с няколко правозащитни организации.

Някои от другите принципи на проекта визират еднакво, безпристрастно и честно предоставяне на обществени услуги на всички, укрепване на върховенството на закона във всички области като гаранция за правата и свободите, както и това, че никой не може да бъде лишен от свобода поради критика или изразяване на мисъл.

Ердоган също така приветства президентската система, като заяви: "Нашата нация отхвърли предложенията за връщане към старата система със своята воля на изборите на 14 и 28 май. Дискусиите за парламентарната система са прекратени за неопределено време".

Той отбеляза, че президентската система е позволила гладък и бърз преход след изборите, което е доказало ефективността на системата.

Турция прие президентска система на управление след обществен референдум през 2017 г. и я приложи на практика година по-късно, напомня изданието.

Водещи новини

Още новини