Турски съд осъди днес журналист на 10 месеца затвор за разпространение на „дезинформация“, произнасяйки първата присъда по нов закон, който според критиците на нормативния акт застрашава свободата на словото, предаде Ройтерс.
Преди четири месеца турският парламент прие "закон за дезинформация", който според управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Реджеп Ердоган ще защити обществото от разпространението на невярна или подвеждаща информация.
Синан Айгюл, журналист от окръг Битлис в Източна Турция, беше задържан в началото на декември, след като написа в платформата Туитър, че 14-годишно момиче е било сексуално малтретирано от мъже, включително полицаи и войници.
Той изтри публикацията и се извини, че я е написал без потвърждение от властите, но по-късно беше арестуван. Десет дни по-късно беше освободен от следствения арест.
В първото изслушване по делото днес местен съд осъди Айгюл на 10 месеца затвор, като отсъди, че е разпространявал подвеждаща информация, която може да доведе до страх и паника сред обществото, сочат съдебни документи.
Айгюл ще остане на свобода в очакване на обжалването.
Законът предвижда наказание с лишаване от свобода до три години за всеки, който разпространява невярна или подвеждаща информация. ПСР и нейният съюзник Партията на националистическото действие заявиха, че целта им е да се преборят с дезинформацията. Турските опозиционни партии и критиците на закона казаха, че властите могат да злоупотребяват с него, за да заглушат дисидентските гласове.
Турция е сред страните, които най-често арестуват и осъждат журналисти, според публикуван през декември доклад на Комитета за защита на журналистите (КЗЖ). Броят на репортерите, хвърлени зад решетките в Турция, нарасна от 18 през 2021 г. до 40 през 2022 г. и това е най-високото число в света след Иран, Китай и Мианмар, посочи КЗЖ.