Одрин се превърна в разпределителен център за помощите, които се изпращат за пострадалите от земетресението в Турция. В пограничния град са открити два приемателни пункта, които приемат помощи, включително и от България.
В културния център в Одрин прииждат хора от целия град, всеки с някаква помощ.
„Нямам близки в района на земетресението, но кадрите, които видях, дълбоко ме разтърсиха. Реших да купя детски дрехи и завивки за оцелелите“, казва Али Акън пред БТВ.
Пунктът за помощи отваря в 8 сутринта и работи до два през нощта. Дареното се сортира и опакова в кашони. Всяка дрешка и всеки кашон минава през ръцете на доброволците. Сред тях е и студентът Мехмед Джан.
„Видях трагедията по новините и ми стана много мъчно. И не само на мен. 15 студенти от отбора по баскетбол към Тракийския университет сме тук, като доброволци, с каквото можем помагаме“, казва Мехмед.
За да се включи с личен труд в разпределянето и товаренето на помощите Хабил Октай е получил от работодателя си отпуск.
„Аз не съм професионален спасител и не мога да помогна на място на хората. Затова станах доброволец тук, с каквото мога да съм полезен“, обяснява той. В пакетите, които доброволците пренасят от ръка на ръка, са и част от помощите от България.
В рамките на четири часа от Одрин към пострадалите от трусовете райони потеглиха девет камиона.
„Сутринта ми се обади един бизнесмен от София, който поиска от нас съдействие - събраните там помощи да стигнат до нуждаещите се през нашата община. Чакаме ги. И от други градове се обадиха“, разказва кметът на Одрин Реджеп Гюркан.
Културният център в Одрин ще работи като пункт за помощи поне до края на седмицата.