Сърбия рискува хуманитарна криза заради мигрантския наплив

Getty Images
share

Броят на регистрираните мигранти в Сърбия се е удвоил в сравнение с миналата година, когато те бяха около 43 000. От началото на годината в Сърбия официално са регистрирани над 86 000 мигранти, съобщава белградският вестник "Политика", цитиран от БТА.

Подобна е ситуацията и в страните от региона. Най-много от мигрантите идват от Афганистан, Сирия, Пакистан, но и от страни от Северна Африка. Радош Джурович, директор на Центъра за защита и помощ на търсещите убежище, каза пред РТС, че центровете за настаняване на мигранти в Сърбия са пълни и предупреди, че сме свидетели на трудна ситуация, която заплашва да се превърне в хуманитарна криза, ако капацитетът не бъде увеличен.

Много често хората остават извън лагерите, в околностите, като са стотици и дори хиляди. В Прешево над 1100 души са в лагера, а 50 души спят на открито. В Сомбор са някъде между 600 и 700. Хората спят на открито около лагера, а лагерът е пълен. Ситуацията е подобна в Суботица, каза Джурович.

По думите му капацитетът на центровете в Сърбия е 6000 места за летни условия. Това означава, че капацитетът не е достатъчен, заяви Джурович.

Говорейки за маршрута, по който преминават бежанците, Джурович обясни, че мигрантите все още идват в Сърбия предимно от юг, предимно през Северна Македония, от територията на Косово, от България.

Вучич: Сърбия не се е намирала в толкова трудна ситуация от 24 години насам

Това са основните направления, по които хората идват при нас, след което миграцията отива или към Босна, или към сръбско-унгарската граница, където в момента хората масово се опитват да преминат границата и това е положението от началото на годината, каза Джурович.

Бежанците влизат нелегално и в Сърбия. Това означава, че те използват всеки възможен начин и помощта на трафиканти на хора, за да влязат у нас. Една от най-пропускливите точки е около Прешево, каза Джурович.

Съгласно наскоро подписаното споразумение, безвъзмездна помощ от 36 милиона евро бе предоставена на Сърбия като форма на помощ за грижата за мигрантите и борбата с нелегалната миграция. Като форма на допълнителна борба срещу този проблем беше обявено изпращането на допълнителни сили на Европейската служба за гранична и брегова охрана (Фронтекс) на границата на Сърбия и Северна Македония, припомня вестник  "Политика".

Водещи новини

Още новини