Гръцкото външно министерство отговори днес на това, което нарече опит на Турция за "ревизионизъм" в Егейско море, след последователни изявления на Анкара, поставящи под въпрос суверенитета на Гърция върху няколко от нейните острови, предаде АФП.
За да "повиши обществената осведоменост за турския ревизионизъм", гръцкото министерство публикува на своя сайт серия карти от 1923 г., които според него "представят по ярък и безспорен начин едностранните и незаконни действия и претенции на Турция".
Според Атина Анкара е започнала през 1973 г. с "незаконно" проучване за петрол в северната част на Егейско море, след което се е опитала да "узурпира" управляваната от Гърция морска спасителна зона (SAR) през 80-те години, а после през 90-те години да постави под съмнение необитаемите гръцки островчета, определяйки ги като "сиви зони".
Преди президентските избори следващата година и в условията на галопиращата инфлация в Турция президентът Реджеп Тайип Ердоган и други високопоставени турски представители увеличиха критиките си към своя регионален съперник Гърция, която подсили споразуменията си в областта на отбраната с Франция и САЩ, отбеляза АФП, цитирана от БТА.
Турските власти заявиха наскоро, че ще преустановят бъдещи двустранни срещи и обвиниха Гърция, че разполага войски на островите в Егейско море в нарушение на мирните договори, подписани след Първата и Втората световна война.
"Осъзнайте се", заяви днес Реджеп Ердоган в поредно остро изказване по адрес на Гърция. "Вие трябва да разоръжите островите. Не се шегувам", каза той, докато присъстваше на военно учение.
Атина заявява, че войските са разположени на островите в отговор на присъствието на турски казарми, самолети и десантни кораби на отсрещния бряг.
Гръцкото външно министерство посочи днес, че турската реторика, в допълнение към спорен меморандум с Либия и стратегическата доктрина "Синьо отечество", която претендира за голяма част от Егейско море, представляват нарушение на международното право и заплаха за мира в района.