Хуманоиден робот помага в болница в Марибор

pixabay
share

Хуманоиден робот на име Фрида „започна работа“ в университетската болница в словенския град Марибор, съобщи словенската агенция СТА.

За първи път в света хуманоиден робот се тества в болнична среда, каза ръководителят на проекта ХосмартЕйАй (HosmartAI) Войко Флис. По думите му роботи вече помагат в болниците, но никой не ги забелязва, тъй като те изглеждат като обикновени уреди.

Той добави пред журналисти, че целта не е Фрида да замени болничния персонал, а да му помага.

Фрида е квалифицирана да изпълнява рутинни задачи като мерене на температура или кръвно налягане, както и да следи жизнените показатели на пациентите и да докладва на лекарите и сестрите. Тя ще работи предимно в отделенията за гръдна хирургия и коремна и обща хирургия.

Флис отбеляза, че Фрида ще представя събраните от нея данни на лекарите и сестрите, като така ще им пести време, което те ще отделят на пациента.

Робот се включва в борбата срещу вирусите в пловдивска болница

Фрида ще общува с пациентите на словенски, ще ги пита как се чувстват и ще запазва събраните данни. Тя също така ще може да показва някои дихателни и други упражнения на пациентите и ще им помага да получат информация онлайн или да общуват с роднини у дома, което е особено важно за по-възрастните пациенти, предаде БТА.

Засега обаче Фрида няма да общува с пациенти, тъй като болниците са много предизвикателна среда. Очаква се тя да бъде тествана с реални пациенти през есента. 

Фрида все още се учи. От съображения за сигурност тя винаги има някой зад гърба си, който следи какво прави. Когато научи достатъчно, ще може да започне друг пилотен проект – работа в контролирана среда с пациенти, каза Флис.

Според него това е голям европейски изследователски проект за развитие на „умни“ болници. Съществена част от проучването е как хората - пациенти и болничен персонал, реагират на хуманоидните роботи.

Фрида е произведена във Франция, но изкуственият й интелект е дело на факултета по инженерство и компютърни науки в Марибор. Катедрата по психология също участва в проекта, чиято стойност е около 10 милиона евро, като 900 000 евро се покриват от университетската болница и университета в Марибор. В бъдеще се предвижда Фрида да има партньор, наречен Смилян.

Водещи новини

Още новини