Сръбският президент Александър Вучич съобщи, че газовите преговори с Русия ще започнат след 10 май, предаде Танюг.
Започваме преговори с руснаците след 10 май за цената на газа и всичко останало, каза президентът Вучич след среща в Берлин с германската външна министърка Аналена Бербок.
Сърбия зависи на 100 процента от руския газ и внася 60 процента руски петрол и сега не може и дума да става за диверсификация на снабдяването, допълни той.
"За каква диверсификация говорим? Чак след две години ще имаме възможност нещо да стигне до Сърбия, но въпросът е какво да стигне. Все още работим по българския интерконектор, българите трябва да обявят търга тези дни, а след това още поне 300 дни да го изградят от тяхна страна. Какво да доведем? От къде? Това не пада от небето," каза Вучич.
След преговори между Вучич и руския президент Владимир Путин през ноември миналата година Москва запази цената на газа за Сърбия на равнище 270 долара за 1000 куб. м за период от шест месеца. От първи януари "Газпром“ започна да доставя газ в Сърбия по нов маршрут. От Русия газът се транспортира по морския газопровод "Турски поток“, след това през територията на Турция и по националната газопреносна мрежа на България той влиза в Сърбия.
Вучич каза още в края на посещението си в Берлин, където беше по покана на германския канцлер Олаф Шолц, че разговорите са били тежки, но е доволен от големия интерес на германското правителство към разговорите със Сърбия.
Той допълни, че на разговорите са били обсъдени различни важни въпроси като европейската перспектива на страната, кризата в Украйна, ситуацията в Косово.
По думите му позицията на Сърбия е много сложна и допълнително се усложнява от изявлението на руския президент Владимир Путин, че Донецк и Луганск са станали независими на основата на прецедент във връзка с решението на Международен съд на ООН за независимостта на Косово.
Вучич снощи имаше неофициална вечеря с премиера на Косово Албин Курти и със специалния пратеник на Европейския съюз за диалога между Сърбия и Косово Мирослав Лайчак.
Сръбският президент оцени разговорите като много тежки, като допълни, че германските представители са настоявали, това което е подписано в Брюкселското споразумение, да се осъществи.
Брюкселското споразумение, подписано през 2013 г. с посредничеството на ЕС, очертава принципите на нормализация на отношенията между Сърбия и Косово, като най-важната точка за сърбите от него е формирането на Съюз на сръбските общини, който трябва да гарантира на косовските сърби правомощия в образованието, здравеопазването, икономическото развитие, градското и селско планиране.