Украинската трагедия е отрезвяващ фактор за всички на Балканите, а и в отношенията между Република Северна Македония и България, смята първият министър на външните работи след обявяване на независимостта на Македония, проф. Денко Малески.
„Всички осъзнаваме стойността на мира, и че е нещо, за което си заслужава да се борим, особено между две държави, които сега са партньори в НАТО, и които са изправени пред задачата не да променят настоящето, а да разберат за миналото. Това е конфликтът между Република Северна Македония и България. Само открит разговор би помогнал. Има недоизказани неща от нашето минало, които трябва да бъдат казани по обективен начин, но без илюзии и сънища за големи държави, и да се приеме реалността за съществуването на македонската нация”, каза Малески в интервю за македонската телевизия 24.
„Кирил Петков може да има либерален поглед, може и абсурден да му се вижда този спор, но той е премиер, в коалиция е с други партии, които имат различно мислене и трябва да произведе нещо, което е приемливо и във вътрешнополитически план. Комплексна е политическата сцена на всяка демокрация и не е лесно да стигнеш до обща позиция, това ни е познато и от македонския политически живот, където не могат да се договорят за елементарни неща. Вероятно това, което България иска - вписването на българите в Конституцията на Република Северна Македония, е минимумът. Но трябва да се види дали това е всичко и дали е достатъчно да бъде вдигнато ветото”, коментира Малески.
Бившият министър на външните работи направи препратка към спора с Гърция за името на държавата и начинът по който този спор се е превърнал в междупартийна битка и в Гърция и в Република Северна Македония, преценявайки, че и в случая с България Република Северна Македония пак е влязла в този водовъртеж.
„Сега опозицията контрира всяко предложение на македонското правителство, сочейки с пръст, че това е погрешно. Така когато вместо деликатно да се отговори на българската резолюция, ние отговорихме с текст, написан от двама академици, които не са историци, че нямаме нищо общо с нашите съседи, че винаги сме имали различна история. Сега всяка българска инициатива може да бъде блокирана тук и това сега е нашият голям проблем, защото в демокрацията трябва да има съгласие между всички политически партии”, каза Малески.
Според него в България има два вида наратив. „Националистическият не ни признава, либералният има разбиране на реалностите сега. Не в смисъл, че нямаме абсолютно нищо общо в миналото, а че независимо от общото в миналото, днес реалността е друга- ние сме отделна държава и народът тук трябва да решава каква политика да води”, каза Малески.