Ердоган: Решителната борба срещу ФЕТО ще продължи

Getty Images/Guliver (архив)
share

Турция отбелязва днес четвъртата годишнина от опита за преврат срещу правителството на 15 юли 2016 г. с церемонии и възпоменателни прояви в памет на жертвите, съобщава АП, цитирана от БТА.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган, придружен от цивилни "ветерани", оказали съпротива на превратаджиите, положи венец на мемориал в памет на жертвите в президентския комплекс в Анкара и се помоли. С това той сложи началото на серия прояви за отбелязване на годишнината от опита за преврат, включително и в парламента.

Турските власти задържаха 33-ма нелегални мигранти при опит да преминат в България

На 15 юли 2016 г. фракция в армията изоползва танкове, военни самолети и хеликоптери, за да се опита да свали управлението на Ердоган, припомня агенцията. Общо 251 души бяха убити, а около 2200 бяха ранени, след като превратаджиите стреляха срещу граждани и бомбардираха сградата на турския парламент. Близо 35 предполагаеми участници в преврата също бяха убити при стълкновенията.

Турция обвинява живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, бивш съюзник на Ердоган, за организирането на опита за преврат. Гюлен отхвърля обвиненията. Неговото движение се разглежда от турските власти като терористична организация - Фетхуллахистка терористична организация /ФЕТО/, припомня АП.

Ердоган: Над 30 хиляди души в Турция са в затвора заради връзки с ФЕТО

Ние ще продължим нашата решителна борба в страната и в чужбина докато последният член на ФЕТО бъде изправен пред правосъдието, каза Ердоган на официален обяд днес с близки на "мъченици" и ранени при опита за преврат.

Правителството обяви извънредно положение след опита за преврат. В условията на извънредното положение, продължило две години, десетки хиляди хора бяха арестувани за предполагеми връзки с опита за преврат и с Гюлен, а съдебните процеси продължават. Над 130 000 държавни служители бяха уволнени по силата на укази, издадени по време на извънредното положение.

Критиците изтъкват, че арестите и уволненията са отишли твърде далеч, превръщайки в мишена всички опозиционно настроени към правителството.

Ердоган каза днес, че над 100 души с предполагаеми връзки с Гюлен са били заловени в чужбина и върнати в Турция, за да бъдат съдени.

Той добави, че училища, културни центрове и асоциации, създадени по света от мрежата на Гюлен, са били закрити или трансформирани в институции, свързани с турското правителство.

Водещи новини

Още новини