Проучване: Повечето македонци подкрепят договора за добросъседство с България

Булфото (архив)
share

Мнозинството граждани на Северна Македония /48,7 на сто/ подкрепят договора за добросъседство с България и смятат, че това ще развие отношенията с България /55,4 на сто/, показват резултатите от проучване на общественото мнение, извършено за ТВ Сител, предаде агенция МИА.

Според проучването 42,7 на сто от анкетираните смятат, че македонската страна е водила добре преговорите с България за договора за добросъседство, с който бе затворен този въпрос.

Бившият премиер Владо Бучковски, който присъстваше в предаването на ТВ Сител, изрази задоволство, че още в началото на първата година от мандата си премиерът Зоран Заев и външният министър Никола Димитров затварят отворените въпроси с България и Гърция.

"Въпросът с България беше по-лесен за затваряне. Това е вятър в платната на бъдещето", каза Бучковски.

Историчката професор Наташа Котлар, също гост в студиото на Сител, каза, че договорът за добросъседство е асиметричен и според нея е щяло да бъде много по-добре, "ако бяхме останали на първата точка от член 8 и първо се бяха развивали добросъседските отношения на двата народа, които имат отделни езици".

Що се отнася до компромисите, направени за постигането на договора за добросъседство с България, за по-голямата част от гражданите /49,1 процента/ е неприемливо, че македонската страна е преговаряла без да се обявява в подкрепа на правата на "македонското малцинство" в България, за друга част /46,1 на сто/ е неприемливо прераглеждането на съдържанието на учебниците, а съвместното честване на исторически събития и личности е неприемливо за 41,3 на сто и приемливо за 36,1 на сто от гражданите.

"Не е цел нито на политиците, нито на историците да променят историята. Това е необратим процес и вярвам, че България може да бъде нашият най-голям съюзник и че това ще стане", е уверен Бучковски, макар да очаква проблем със съгласуването на фактите, когато се стигне до периода на 20 век и периода на създаване на македонска независима държава.

Мнението на македонските граждани за съседите им е различно. Преобладаващо е позитивното мнение за Сърбия /78,6 на сто/, за България /58,8 на сто/ и за Гърция /55,7 на сто/. Преобладава негативното мнение за Албания /46,9 на сто/ и за Косово/ 49,1 на сто/. Позициите на анкетираните по отношение на Гърция и България са почти непроменени в сравнение със становищата на анкетирани през 2017 г. граждани.

Проучването на тема договора за добросъседство с България беше извършено от Интститута за политически проучвания в Скопие в периода от 31 януари до 4 февруари върху извадка от 1102 пълнолетни лица, пнодбрани на случаен принцип.

Водещи новини

Още новини