Заев се разбра с албанската Беса, има мнозинство за конституционните промени

Булфото (архив)
share

Премиерът на Република Македония Зоран Заев и лидерът на партия Беса Билял Касами са се споразумели днес двамата депутати от Беса да гласуват „за“ промените в конституцията, съобщи говорителят на управляващия Социалдемократически съюз Костадин Костадинов, цитиран от македонски медии.

С това управляващото мнозинство си осигурява необходимото мнозинство от 80 депутати в 120-местния парламент за приемане на конституционните поправки за прилагане на Преспанския договор с Гърция. Официални подробности за договореното не бяха съобщени. Според неофициална информация Заев и Касами се разбрали исканията на Беса да бъдат вградени в закони, а не в конституцията. Спорни в разговорите с албанците бяха въпросите за гражданството и защитата на диаспората.

Насроченото за ранния следобед днес заседание на македонския парламент все още не е започнало. То беше отлагано два пъти. Очаква се заседанието да продължи по-късно тази вечер. С промените името на страната става Република Северна Македония и се отваря пътят ѝ към членство в ЕС и НАТО. Изменят се се и някои текстове, поискани от албански партии, осигуряващи мнозинство на премиера социалдемократ Зоран Заев.

Планираното за вчера заседание така и не започна. Това стана на фона на продължаващи преговори на Заев с албанската партия Беса на Билял Касами за намиране на техническа формулировка за гражданството, така че да бъде осигурено мнозинство от две трети за приемането на поправките. Беса иска текстът да е „граждани на Република Северна Македония“, а не „македонски граждани“, припомня БНР.

Бившият лидер на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, който потърси убежище в Унгария, за да не влезе в затвор за злоупотреби, призова снощи депутатите да избегнат „национална катастрофа“ с приемането на конституционните поправки.

„Когато тези промени преминат в македонския парламент, Гърция със сигурност няма да пропусне този исторически шанс да постигне договор, което е пълен триумф за тях, а за нас национална катастрофа“, написа Груевски във Фейсбук. Той атакува и Договора за приятелство с България, като го нарече „вредно споразумение“.

Дебатите за промените в конституцията започнаха в сряда, но заседанието бе прекъснато от председателя Талат Джафери след обръщението на премиера Зоран Заев, за да може всеки депутат да получи стенограма от речта му.

Заев заяви пред парламента, че с постигнатите договорености с Гърция става възможно да се отворят първите глави от преговорите за членство в ЕС още тази година. Освен това македонците, по думите му, получават кристално и недвусмислено потвърждение за своята идентичност.

Гърция вече не оспорва правото им на самоопределение, а македонският език ще се използва във всички институции, в Евросъюза и в НАТО, каза Заев. Премиерът посочи вчера, че дали ще има мнозинство от две трети за одобряване на конституционните промени в 120-местния парламент – т.е. 80 депутати, ще се знае в деня на гласуването им, но не посочи този ден

От управляващия Социалдемократически съюз на Македония очакваха по-рано тази седмица вотът да е днес, но това още не е ясно.

Водещи новини

Още новини